След като със значително мнозинство българският парламент прие изменения в Закона за предучилищното и училищното образование, Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) излезе с позиция в сайта си, в която заяви, че те са не само дискриминационни и „не просто противоречат на Конституцията, Европейската конвенция за правата на човека и Конвенцията на ООН за правата на детето, но удивително приличат на мерки, предприети от авторитарния режим на руския президент Владимир Путин“.
АЕЖ открито твърди, че законопроектът, предложен от партия „Възраждане“ с подкрепата на БСП и ИТН, „следва идеологическата линия на Москва за ограничаване на правата на ЛГБТИ хората, преследване и наказване на представителите на общността и на техните застъпници“.
АЕЖ припомня, че анализите на руската пропаганда и прокремълската дезинформация показват, че правата на ЛГБТИ хората са предпочитана тема, по която да се всяват раздори и да се цели дестабилизация на европейските общества. „Като гласуваха законопроекта на „Възраждане“, българските народни представители направиха услуга на тази проруска партия и косвено на режима на Владимир Путин“, твърдят европейските журналисти.
АЕЖ нарича измененията в закона не само „дискриминационни“, но и че приемането им е станало „в атмосфера на изказвания, граничещи с откровена враждебност и език на омразата“, което показва „политическа непоследователност и опортюнизъм“. Според асоциацията тези действия ще имат висока социална цена и тя ще бъде платена не само от ЛГБТИ хората, но от цялото българско общество:
„Както беше посочено в множество експертни становища, законодателните промени имат огромен брой юридически проблеми и ще доведат до хаос в училищата, които ще отворят врати за новата учебна година само след месец. Ученици, учители и директори ще живеят в риск да станат обект на „лов на вещици“ само защото говорят на обикновени, важни за всеки млад човек теми. Нещо повече – практиката от Руската федерация и други авторитарни режими показва, че подобни закони са само първа стъпка към ограничаване основни човешки права като правото на свободно изразяване, сдружаване, правата на жените и децата др.“
Асоциацията предупреждава, че началото на такива приети закони започва с благородни цели и каузи в защита на децата, но под ударите на популизма попадат и други основни демократични права и ценности – като пример за това е опитът партия „Възраждане“ да прокара Законопроект за регистрация на „чуждестранните агенти“, какъвто закон прие Държавната дума в Руската федерация. Повече за вносителите и самия законопроект може да се види на този линк: Законопроекти – Народно събрание на Република България (parliament.bg).
„Приетият законопроект ограничава свободата на изразяване, както и достъпа до информация. В Конституцията е записано, че всеки има право да търси, получава и разпространява информация. С днешното решение на НС, това право се отнема на около 700 000 български граждани, които в момента са ученици. Те биват лишавани от възможността да обсъждат с хората, които се ползват с авторитет пред тях, техните преподаватели, въпроси от съществено значение за тях. С решението си депутатите отнеха възможността на учителите по биология или психология да консултират своите ученици по важни за всеки младеж въпроси и прехвърлиха тази отговорност на случайни познати, съмнителни интернет сайтове и дори порно филми. Ние, долуподписаните организации, категорично се противопоставяме на всяка форма на ограничаване на права на човека, дискриминация, цензура или език на омразата. Призоваваме народните представители от 50-ото Народно събрание незабавно да преразгледат и отменят приетите изменения“, се казва в позицията на АЕЖ.
Според Асоциацията приетият в сряда закон е „пробив в националната сигурност“, тъй като поставя България в уязвима позиция пред партньорите ѝ в ЕС и дава сериозни съмнения за възможността на политическата ѝ класа да се противопостави на антиевропейските атаки. АЕЖ заедно с други организации предостая кратък Google формуляр, който всеки, който не е съгласен с приетия закон, може да попълни и да изрази подкрепата си за неговата отмяна.
Над 1000 български граждани и граждански организации се включиха в списъка на подкрепящите предложението Народното събрание да поправи недомислените, противоконституцинни, и антиевропейски промени в Закона за предучилищното и училищното образование.
„Силната обществена реакция показва, че българското общество притежава по-висока политическа култура от много от депутатите, които се оставиха да бъдат подведени и да гласуват закон от „пакета на Кремъл“. Този тип закони целят отслабване на демокрацията, поляризиране на обществото и са изгодни за авторитарния режим на руския президент Владимир Путин, който от години провежда дезинформационни кампании в Европа“.
Заедно с останалите организации, подкрепили позицията, АЕЖ предлага докато все още заседава, 50-ото Народно събрание да внесе и разгледа закона, така че да отмени недомислените разпоредби, тъй като в противен случай, България ще даде много лош сигнал за състоянието на човешките права в страната. Като държавен глава, президентът Румен Радев също има възможността да наложи вето над спорните промени, както и да се сезира Конституционния съд, ако ветото му не бъде уважено от народните представители. АЕЖ апелира към всички политически лица да поемат своята отговорност, делегирана им от българските граждани.
Пълния текст на позицията, подкрепена досега от над 1000 граждани и организации, може да откриете в линка:
В България няма място за закони от „пакета на Кремъл“ | АЕЖ – България (aej-bulgaria.org)
Аргументация защо приетият законопроект противоречи на Конституцията и на международни договори, подписани от България, може да намерите в становището на Българския хелзинкски комитет, внесен в Народното събрание. В нея накратко се твърди, че приетият закон нарушава основни човешки права, в това число и такива, защитени от Конституцията, че е „белязан от некачествена законодателна техника и е неясен, противоречи на Конституцията на Република България, на редица норми на правото на Европейския съюз (ЕС), на разпоредбите на Европейската конвенция за защита на правата на човека (ЕКПЧ), на Конвенцията на ООН за правата на детето и на Международния пакт за граждански и политически права“.
Правозащитниците посочват, че мотивите на проекта оставят неясни по какъв начин е проблематично приемането като „нормални“ на хората с твърдяно „нетрадиционна“ сексуална ориентация. Неясно е и как „тежката демографска криза“ е свързана с този въпрос – по какъв начин приемането на хората с т.нар. „нетрадиционна сексуална ориентация“ влияе на демографската криза в позитивна или в негативна посока.
„Мотивите на внесения законопроект не се позовават на никакъв такъв дебат или на научната литература“, посочва правозащитната организация в становището си. „Напротив, те правят необосновано твърдение за „публична пропаганда на неприемлив модел на нормализиране на нетрадиционна сексуална ориентация“. Сексуалната ориентация обаче е естествен компонент на човешката психика, не културна традиция или социокултурен модел. Тя не може да е традиционна или нетрадиционна. Психологическата литература описва сексуалната ориентация като хетеросексуална, бисексуална и хомосексуална. В същите категории тя е определена и в допълнителните разпоредби на Закона за защита от дискриминация“.
Мотивите не предлагат никаква конкретика с надеждна и проверяема информация за фактите на посоченото популяризиране и подстрекаване – какво е то, кога, къде и под каква форма се е случвало и има ли наистина то проверяем негативен ефект върху реализирането на целите на образователната система. Нещо повече – така формулираното изключване на допускането на такава информация изключва и такава информация, която е научна по естеството си.
„Така дадените формулировки в законопроекта могат да преградят възможността за превенция на дискриминацията на основата на сексуална ориентация, получаването на обективна научна информация по въпросите на сексуалността и важна за здравето и безопасността на юношите здравна информация“, посочва БХК в становището си и допълва, че предложените промени неправомерно ще ограничат основни свободи и права, признати и защитени в международното право.
В подкрепа на последното правозащитниците посочват практика на Европейския съд по правата на човека и на Комитета на ООН по правата на човека срещу руския закон, забраняващ по идентичен начин „пропагандата на хомосексуалност сред непълнолетни“ – правна уредба, установена в нарушение на международните договори за защита на правата на човека. БХК посочва също, че проекторазпоредбите са в разрез и с Конституцията, която също защитава правото на достъп до информация, на изразяване и на равенство пред закона. Норми, които допускат неравно третиране на основата на сексуална ориентация, биха установили положение на неравенство пред закона, заключават правозащитниците.
Св. Синод на БПЦ почти веднага след приемането на законопроекта, внесен от партия „Възраждане“ излезе със съобщение, в което изразява своята „признателност към народните представители за постигнатото съгласие по общозначими ценности за българското общество, каквито са възпитанието, образованието и закрилата на децата на България“. Цялото съобщение може да се види на този линк:
Във връзка с разглеждания въпрос Християнство.бг публикува отдавна мнението на покойния архим. д-р Павел Стефанов, цитирано и от други медии, в което се казва като заключение следното:
„Традиционното юдеохристиянско отхвърляне на хомосексуализма като сквернота и грях през последните десетилетия все повече влиза в противоречие с повсеместно възприеманата в западните страни тенденция да се гарантират еднакви права на хомосексуалните и хетеросексуалните членове на обществото, което включва и равнопоставеност пред закона на техните семейни връзки. За християните една хомосексуална връзка не може да притежава мистичния замисъл и ценност на благословения от Бога и Църквата хетеросексуален брак, чиято главна цел е създаването на потомство (Бит. 1:28). В същото време за никого не е тайна, че редица от православните монаси и някои от свещениците в Българската и другите православни църкви изявяват хомосексуална нагласа. Налице е шизофреничната ситуация да се отхвърля хомосексуализма на теория, но той да бъде търпян на практика, за да се поддържа привидност на живот в нашите манастири. Неслучайно редица духовници, разочаровани от това лицемерие, преминават към морално по-строгите старостилци.
Трябва ли да започне гонение на вещици в Църквата, да се върнат времената на Великия инквизитор, да се сипят анатеми? По мое мнение такава суровост днес не е нито възможна, нито желателна. На хомосексуалните не трябва да се гледа като на психопати или потенциални престъпници, а да им се даде възможност да овладеят нагоните си и да сублимират сексуалната си енергия в творчество за слава на Бога и лично спасение. За да стане това, Църквата трябва да престане да си крие главата в пясъка като щраус и да постави открито проблема за разглеждане“.