На 1 ноември в Деня на будителите, Атлантическият съвет на България публикува официална позиция по повод съслужението на Българския патриарх Даниил с архиереи на Сръбската православна църква.
Поводът за изявлението е литургията, отслужена на 30 октомври 2024 г. в митрополитската катедрала „Св. вмчца Неделя“, когато се чества паметта на св. крал Стефан Милутин, чиито нетленни мощи се пазят в храма. За празника на светеца имаше подробен репортаж на сайтовете на Софийска митрополия и Българска патриаршия. На литургията Българският патриарх Даниил е съслужил с Тимочкия митрополит Иларион и Нишкия митрополит Арсений, което Атлантическият съвет окачествява като „крачка към легитимирането на исторически митове, насочени срещу България“.
Атлантическият съвет припомня, че през 2017 г. Сръбската православна църква канонизира т.нар. „сурдулишки мъченици“ – мит, базиран на събития от Първата световна война, в които според Сърбия българи са извършили насилие над сръбско население по време на потушаването на Топлишкото въстание през 1917 г. „Тази акция, без прецедент в православния свят, имаше за цел да заостри антибългарската истерия в западната ни съседка, да постави в неловко положение представителите на българското малцинство“, припомня съветът. Тогава Сръбската църква информира поместните църкви и постави БПЦ в много неловка и обидна ситуация:
Новината за общото съслужение с двамата сръбски архиереи и позицията на Атлантическия съвет беше публикувана в много български медии, появи се и в чуждестранните. От Religija.mk научаваме, че патриарх Даниил е поканил архиепископ Стефан и други епископи от МПЦ-ОА на тази служба, но поканата е била оттеглена в последния момент. Предстоятелят на МПЦ-ОА е трябвало да пътува за София на 30 октомври и да участва в литургията в чест на сръбския св. крал Стефан Милутин. Поканата е по инициатива на партиарх Даниил, а архиепископ Стефан я е приел и се е подготвил за пътуването. Според източниците на македонската медия обаче, малко преди пътуването той е бил уведомен, че не трябва да пътува. Поканата е била без решение на Синода на БПЦ, което е необходимо при покана на предстоятел на друга поместна църква и някои от синодалните архиереи са реагирали. Неофициално Старозагорският митрополит Киприан, който е в приятелски отношения с МПЦ-ОА, е съобщил по телефона на архиепископ Стефан новината, че не трябва да пътува до София. Според информация на Religija.mk, на архиепископа са предадени извинения, поради допуснати пропуски от кабинета на патриарха на БПЦ. Източници на Religija.mk подозират, че може би идеята за поканата на архиепископ Стефан да участва в тази литургия идва от Сръбската църква.
Острата позиция на Атлантическият съвет срещу общото архиерейско служение със сръбски духовници е във връзка и с това, че Св. Синод през 2017 г. е излязъл с писмено становище пред Сръбската църква и е взел решение български архиереи да не служат със сръбски архиереи.
Управителният съвет на Атлантическия съвет настоява Св. Синод на БПЦ да вземе отношение и публично да заяви позицията си за т.нар. „сурдулишки мъченици“, като призовава също така министър-председателя на Р България и дирекция „Вероизповедания“ към МС да поискат обяснение от Българския патриарх.
„Следва да припомним, че разпоредбите на чл. 13, ал. 2 от Конституцията на Република България, регламентиращи отделеността на религиозните институции от държавата, не дават право на въпросните религиозни институции да провеждат дейности, носещи вреда на българската държава и общество“ – припомня Атлантическият съвет.
В сайта на Българската патриаршия не откриваме позиция или писмо на Св. Синод за т.нар. „сурдулишки мъченици“ от 2017 г., за което споменава Атлантическият съвет. Такава няма и в прицърковните медии. Щом действително има такова решение, редно е то да бъде публично, за да бъде прочетено от всички и по още една причина.
През месец май т.г. Сръбският патриарх Порфирий се включи в мощна антибългарска кампания, за която Християнство.бг писа обширен материал тук:
Сръбският патриарх Порфирий се включи в антибългарската кампания на Белград • Християнство.бг
Сръбският президент Александър Вучич също се включи в честванията на тази антибългарска кампания и обяви, че е разочарован от подкрепата на България за Резолюцията за геноцида в Сребреница, която беше приета от Общото събрание на ООН. Български медии припомниха, че Сръбският патриарх е близък приятел и верен съюзник на сръбския президент в реализацията на политиката за дестабилизиране на Западните Балкани, включително чрез фалшифициране на историята. а властите в Белград чрез поддържането на подобни исторически митове, допълнително стимулират езика на омразата срещу българите от региона на Сурдулица.