В последното си обръщение на 11 август, президентът на Украйна Володимир Зеленски обеща да „укрепи… украинската духовна независимост“, предава ДПА, цитирана от БТА.
Повечето украинци са православни християни. Православната църква в страната обаче е разделена на две – свързана с Москва УПЦ и независимата Православна църква на Украйна (ПЦУ), която получи през 2019 г. от Вселенската патриаршия статут на автокефална Църква. Броят на последователите на ПЦУ се увеличи, след като руската армия нахлу в Украйна през 2022 г. УПЦ е обвинявана от украински политически ръководители, че е насърчила инвазията и че сега се опитва да отрови общественото мнение в страната, посочва ДПА.
„Току-що проведох среща – подготвителна – относно решение, което ще укрепи нашата украинска духовна независимост“, каза Зеленски. „Трябва да лишим Москва от последните ѝ възможности да ограничава свободата на украинците. И решенията за това трябва да са 100 процента ефективни. Ние ще гарантираме това“, обеща украинският президент.
През октомври 2023 г. Върховната Рада прие на първо четене законопроект №8371 за забрана на религиозните организации, свързани с Руската федерация като държава, която извържва въоръжена агресия. Решението бе подкрепено от 267 депутати. Проектозаконът предвижда забрана на дейността на църквите в Украйна, чието ръководство се намира в държава, която води въоръжена агресия срещу Украйна. Всъщност става дума за забрана на дейността на Украинската православна църква, която официално има статут на автономия в рамките на Руската православна църква и според закона вече се изписва като Руска православна църква в Украйна (РПЦвУ). През изминалия месец обаче
През юли 2023 г. свещеници от УПЦ написана Открито писмо до митрополит Онуфрий с искане за събор и излизане от РПЦ.
През март 2024 г. ръководителят на Държавната служба на Украйна за етнополитика и свобода на съвестта Виктор Еленски заяви по време на заседание на Съвета на църквите и религиозните организации: „Украинската държава не изисква от УПЦ да изневери на православието, да промени богослужебните обичаи, език или календар. Ние не ги насърчаваме да стават част от друга Църква. Основното, което изисква държавата, е да се скъсат връзките с Руската православна църква. Ако УПЦ напусне РПЦ, тогава проектозакон 8371, за чието дискредитиране бяха похарчени много пари, няма да важи за УПЦ. Това отговаря на очакванията не само на украинското общество, но е и искане на много клирици, свещенослужители и дори двама митрополити на тази църква, които призоваха за прекъсване на връзките с Руската православна църква“, добави Еленски.
На 23 юли 2024 г. Kyiv Independent съобщи, че управляващата фракция „Слуга на народа“ и бивши членове на проруската партия „Опозиционна платформа – За живот“, сега забранена в Украйна, гласуваха против внасянето на законопроекта и така провалиха гласуването. Депутати от няколко опозиционни партии – „Холос“, „Европейска солидарност“ и „Баткившчина“ – блокираха трибуната на украинския парламент след решението на управляващата партия да не внася законопроекта за забрана на УПЦ. След неуспешния вот сесията беше прекратена, като парламентът трябва да се събере отново през август.
УПЦ уверява, че е прекъснала напълно връзките си с Руската православна църква, която подкрепя твърдо войната. Украинското политическо ръководство оспорва това твърдение.