Вселенската патриаршия стъпва в полето за ново служение и мисия. С благословението на Вселенския патриарх Вартоломей тя открива Служба за борба с трафика на хора и съвременното робство, съобщава Архиепископията на Тиатира и Великобритания.
Офисът на новата служба ще бъде базиран в Лондон и ще работи под егидата на архиепископията и прякото ръководство на архиепископ Никита. Службата фокусира всички дейности, свързани с борбата с трафика на хора и съвременното робство. Това ще включва събиране и разпространение на информация, даване на публични изявления и организиране на срещи, семинари, конференции и други свързани дейности. Като консолидира тези усилия, службата ще гарантира, че отговорът на Църквата ще бъде последователен, добре информиран и ефективен.
Ролята, структурата и мисията на тази нова служба са следните:
Център за образователни ресурси
Офисът ще служи като ресурсен център за обучение на духовници, миряни и по-голяма общност относно най-новите тенденции в трафика на хора и съвременното робство. Той ще разработва и разпространява образователни материали, ще провежда семинари и ще осигурява обучение, за да гарантира, че духовниците са добре информирани и подготвени да се справят с тези проблеми в своето служение. Това ще даде възможност на духовниците да участват активно в дискусии и инициативи на местно, национално и международно ниво.
Месечни онлайн семинари
За да осигури непрекъсната ангажираност и обучение, службата ще бъде домакин на месечен онлайн семинар. Тези семинари ще информират духовенството и миряните лидери по целия свят за най-новите разработки в борбата срещу трафика на хора и съвременното робство, ще споделят най-добри практики и ще подчертаят текущата работа на църквата в тази област. Тази редовна комуникация ще насърчи глобална мрежа от информирани и активни духовници, способни да вложат усилия за борба с трафика на хора, свързани с техните общности.
Разработване и разпространение на образователни ресурси
Службата ще отговаря за разработването, публикуването и разпространението на книга с образователни ресурси, която в момента се подготвя от Съвместния комитет на Вселенската патриаршия и Гръцката архиепископия. Тази книга ще служи като важен инструмент за духовенството и преподавателите, предоставяйки богословски размисли, практически насоки и казуси за това как да се справим с трафика на хора и съвременното робство в контекста на православното християнско учение.
Мрежа от експерти и представители
Службата ще състави и поддържа изчерпателен списък на православни духовници, учени и неправителствени организации с опит в областта на трафика на хора и съвременното робство. Тази мрежа от експерти ще бъде на разположение да говори на конференции, да представлява Патриаршията на международни форуми и да дава съвети и насоки по различни инициативи. Създавайки тази мрежа, Църквата ще осигури силен и надежден глас в глобалния диалог по тези въпроси.
Местоположение и надзор
Архиепископията на Тиатира и Великобритания, под прякото ръководство на архиепископ Никита, ще ръководи офиса в Лондон. Градът като глобален център, предлага стратегически предимства за работа в мрежа, застъпничество и сътрудничество с други организации и правителствени агенции, участващи в борбата срещу трафика на хора. Местоположението на службата в Лондон осигурява лесен достъп до европейски и международни институции, което допълнително подобрява способността на Църквата да влияе на политиката и да насърчава значителна промяна.
„Създаването на служба, посветена на борбата с трафика на хора и съвременното робство в рамките на Солунската епархия и Обединеното кралство, е не само необходима стъпка в изпълнението на нашия християнски дълг да защитаваме уязвимите, но и стратегически ход, който ще позиционира Православната църква като лидер в тази глобална борба“, се казва в съобщението на архиепископията. „Чрез координирани усилия, образователни инициативи и активно участие в глобалния диалог, този офис ще позволи на Църквата да окаже значително влияние в борбата срещу тези съвременни форми на робство“.
–––––––––––––––
Източник: Orthodox Times