Меню Затваряне

Вселенска патриаршия осъди идеологията на „руския свят“ и нахлуването на РПЦ в Африка

По покана и под председателството на Вселенския патриарх Вартоломей, от 1 септември в Константинопол се свика пореден събор на йерархията на Вселенския престол с участието на архиереите на автономните църкви на Финландия и Естония.

Съборът започна с Божествена литургия за празника Индикт в патриаршеската катедрала „Св. вмчк Георги“ в съслужение на патриарха и митрополитите, архиепископите и епископите на престола.

Съборът, която беше открита с встъпителното слово на Вселенския патриарх и отговора на Халкидонския митрополит Емануил, включваше следните пет тематични сесии, посветени на изследването на въпроси, свързани с живота и свидетелството на Великата Христова църква в съвременния свят с общоправославен и общохристиянски обхват:

1. „Православни и междухристиянски отношения“, в който се обсъжда влиянието на продължаващата война в Украйна върху църковните дела в тази страна и балтийските държави, както и върху „православната диаспора“ в Западна Европа. Последваха презентации за напредъка на богословския диалог между Православната и Римокатолическата църкви и приноса на Константинополската църква към Конференцията на европейските църкви и Форума за православно-католически диалог в Европа.

2. „Канонични и богослужебни въпроси“, в която бяха обсъдени въпроси, свързани с отклонения от канона и богослужебната традиция на Великата Христова църква, както и случаи на намеса на медиите.

3. „Църквата-майка в съвременния свят“, с презентации по актуалния въпрос за изкуствения интелект (ИИ) като цяло и относно Църквата, както и нейната загриженост за предизвикателствата и духовните търсения на днешната младеж.

4. „Църковни и геополитически въпроси“, с презентация за произхода, развитието и приложението на така наречената теория за „руски свят“. Йерархията изрично осъди тази идеология и превръщането на Църквата в светска институция, както и използването ѝ за насърчаване на държавни интереси и продължаващата война в Украйна след непредизвиканото нахлуване на Руската федерация в суверенна държава.

Събраните архиереи насочиха своите мисли и молитви към милионите наши страдащи братя в Украйна и се помолиха на Господа на мира за незабавно прекратяване на войната и за установяване на справедлив и траен мир в разкъсваната от война Украйна, както и в Близкия изток, особено в Светите земи, където се намира Йерусалимската патриаршия. Членовете на Събора се помолиха и за мир в Сирия и Ливан и изразиха своята солидарност с Антиохийската патриаршия.

В края на тази сесия беше прочетено писмото на Александрийския патриарх Теодор II, информиращо уважаемата йерархия за каноничното посегателство на Московската патриаршия върху каноничната територия на Александрийската църква и произтичащия от това разкол и скандал сред Божия народ в Африка.

Съборът единодушно и чистосърдечно осъди тези неканонични действия на Руската църква и изрази непоколебимата си подкрепа за Александрийската патриаршия и Православната църква на Украйна.

5. „Православно монашество и мисия“, по отношение на православното мисионерство в Антиподите (Австралия и Океания) и православното монашество през 21 век, както и връзката между Църквата-майка на Константинопол и Света гора.

Участниците оцениха високо отличната организация на събора, актуалността на дискутираните теми и факта, че той подчертава икуменическото измерение и отговорността на Вселенската патриаршия. Съборът функционираше като форум за диалог и възможност за широки дискусии, подпомогнати от актуалността на проблемите и високото качество на презентациите.

В заключителното си слово Вселенският патриарх напомни на уважаемите архиереи, че през следващата църковна година, в края на май 2025 г., ще се проведе официално честване на 1700-годишнината от свикването на Първия вселенски събор в Никея, Витиния (днес град Изник,Турция), с участието на папа Франциск.

Работата на събора на архиереите приключи с традиционното богослужение.

–––––––––––––––––

Източник: Orthodox Times

Posted in Новини, Новини от света

Вижте още: