В Богословския факултет на Солунския (Аристотелов) университет – Департамент по Социална теология и Християнска култура, завърши седмицата на богословски лекции на гостуващи преподаватели по Европейската програма за академичен обмен „Еразъм+“.
В седмицата от 17 до 20 март в Солун гостуваха преподаватели от Германия, Румъния, България и Словакия.
На 17 март програмата започна с беседа на тема „Богословските изследвания днес. Предизвикателства и перспективи“.
В първите два дни преподавателите от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Костадин Нушев и доц. д-р Светослав Риболов изнесоха лекции пред студентите.
В доклада на доц. Нушев „Екологичните проблеми в дискусиите на Православната църква“ акцентът беше поставен върху „Екология и Християнска етика в служението на Българската православна църква“, както и върху новата учебна програма и темите от учебниците по „Религия“ за българското училище.
В третия ден доц. Риболов изнесе лекция на тема „Преводи на агиологични и светоотечески текстове в средновековна България“.
Проф. Андреас Мюлер продължи поставената тема с лекция „Отвъд разума. Езиците в православната литургия в историческа перспектива“.
Проф. Йон Кроитору представи „Катехезата на младите преди брака съгласно духовното учение на стареца Арсений Папацюк“.
В последния ден от програмата бяха представени лекциите на двама професори – свещеници от Румъния и Словакия. Първата лекция на о. проф. Сава Виорел (Sava Viorel) от Богословския факултет в град Яш на тема: „Мъченици и изповедници на вярата в Румънската патриаршия по времето на комунизма“, предизвика голям интерес и оживена дискусия.
Последната лекция на о. проф. Ян Зозуляк (Jan Zozul’ak) представи темата за православната филокалийна традиция в славянския свят и преводите на светоотечески духовни поучения на съвременните светогорски подвижници в Словакия: „Влиянието на текстовете от „Добротолюбието“ в трудовете на съвременните светогорски отци от славянски произход“.
Отец Ян Зозуляк е специалист по византийска философия и преводач на множество книги за св. Паисий Светогорец на словашки език, което води до повишаване на интереса към православието, монашеството и исихастката светогорска духовна традиция сред много читатели в славянските и други европейски страни.
Междувременно на 18 март българи, учещи в Богословския факултет на Солунския университет имаха възможност да присъстват на лекциите и да се запознаят с новите програми по „Еразъм+“. В същата седмица протече и дипломирането на студентите, завършващи образованието си в университета на Солун. На 20 март 2025 г. се проведе церемония по дипломиране на студентите от департамента по социална теология и християнска култура на Аристотелeвия университет в Солун. Събитието отбеляза успешното завършване на обучението на 23 бакалаври и 10 магистри по богословие, а групата от Богословския факултет в София имаше възможност да присъства на тържествената церемония (тук).







