Пета поредна тежка нощ на протести и арести в Грузия. 250 000 протестиращи обсадиха Тбилиси – залогът е ориентацията на страната, след решението на управляващата партия „Грузинска мечта“ да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. Хиляди хора се събират вече пети ден в центъра на столицата Тбилиси и други градове, за да изразят недоволството си чрез протестни действия. По официални данни в ареста са 224 демонстранти, за четири дни са пострадали 113 служители на реда, много са ранените. Наблюдатели съобщават за шокиращи прояви на полицейско насилие към демонстрантите, пострадали са и представители на медиите. Сред тях е и екипът на БНТ – журналистът Николай Кръстев и оператора Огнян Колчаков, които бяха обгазени и предаваха пряко тази вечер от Тбилиси:
„Намираме се в двора на църквата „Кашуети“ в центъра на Тбилиси. Тук предната вечер свещениците отвориха храма, за да могат да се подслонят хилядите протестиращи, които бягаха от специалните части. Ние сме в момента с тях и усещаме, чуваме стрелбите, които идват от специалните части. Хиляди хора влизат в момента в двора, търсят помощ от влиятелната Грузинска православна църква, която макар да има своя гледна точка за протестите, не отказва подслон и помага на хората, които са дошли тук“, предаде от центъра на събитията Николай Кръстев.
(Целият репортаж: Екипът на БНТ в Грузия беше обгазен в петата размирна нощ на протести – По света и у нас – БНТ)
Грузинската православна църква в лицето на някои свещеници показва съпричастност към протестиращите – беше разпространено видео, в което свещеници излизат заедно с демонстрантите на площада.
Грузинската патриаршия разпространи изявление още на 29 ноември след сблъсаците на булевард „Руставели“ в Тбилиси, в което се казва:
„На 29 ноември тази година, призори, събитията, които се случиха на булевард „Руставели“ в столицата, ни причиняват болка и тревога. Въпреки обясненията на представители на правителството и вчера, и днес, че Грузия не се отклонява от европейския курс и не се отказва от европейските ценности, тези обяснения не бяха достатъчни и убедителни за част от обществото. В резултат на това мирната демонстрация постепенно прерасна във физическа саморазправа между представители на силите за сигурност и участници в митинга. На много кадри, разпространени от медиите, се вижда как участниците в протеста се изправят срещу полицаите, как се опитват да влязат в сградите и нанасят щети на инфраструктурата.
От друга страна видяхме агресивни действия на служителите на реда. Те нападнаха физически участници в протеста, хора на различна възраст, включително журналисти, чието основно задължение е да съобщават факти и да разпространяват обективна информация. Жалко е, че и днес, както и през последните години, тази картина не се променя. Пред очите ни периодично се разиграва труден сценарий. Категоричното неприемане на хората и политическите партии, радикалното отношение, агресията и несъгласието поради различни мнения и позиции се превърнаха в обичайно явление.
Наред с всичко това Православната църква винаги е призовавала хората към самоограничение и взаимно уважение, независимо от различията в мненията, политическите възгледи или ориентацията. Членовете на общността все още трябва да се фокусират върху поддържането на мира, за да не прекрачат границата.
Призоваваме представителите на властта и правоохранителните органи, както и всички останали членове на обществото, които активно изразяват своя протест, да се въздържат от агресивни и обидни действия, физически и словесни сблъсъци. Нека не се нараняваме взаимно заради различни мнения и гледни точки и да можем да изразим позицията си по един по-цивилизиран начин.Такива негативни нагласи и действия са чужди на визията на Църквата и християнския дух като цяло. Затова ви призоваваме още веднъж за мир и разум.
Мир вам и Бог на мира и любовта да бъде с вас.“
На 30 ноември Грузинската патриаршия отново излезе с кратко изявление:
„Много съжаляваме, че въпреки призива на Църквата, демонстрацията на булевард „Руставели“ на 30 ноември се превърна в сериозна конфронтация. На кадрите, разпространени в медиите и социалните мрежи, ясно се виждат действия, които излизат извън границите на законността и морала. Създалата се ситуация предизвиква конфронтация и застрашава мирното съжителство на гражданите. Онези, които стоят от двете страни, са ни скъпи и се молим за тях. Молим се за бързо възстановяване на ранените. В същото време, още веднъж молим младежите, протестиращите като цяло, да проявят разум и да пазят границите на протеста. Също така молим служителите на реда да проявят максимално търпение и да не надхвърлят обхвата на законовите действия. Необходимо е държавата бързо да информира обществото за нарушения и разследвания. Колкото и да наричаме себе си ценни, не бива да забравяме, че човекът е образ Божи и подобие, и с най-голямото достойнство на творението в този свят. Молим Пресвета Богородица да закриля с мир своя народ в Грузия“.
Грузинският президент Саломе Зурабишвили призова учениците в страната да се присъединят към демонстрации срещу правителството. Тя отправи призива чрез профила си в социалната мрежа X: „След университетите е ред на училищата да изразят своята солидарност с протестиращите в цяла Грузия“, отбелязва Зурабишвили.
По този повод на 3 декември Грузинската патриаршия публикува поредно изявление с упрек към президента на Грузия за нейния призив:
„В социалната мрежа „Х“ се разпространява тъжното и тревожно изявление на президента на Грузия Саломе Зурабишвили, че „след университетите е ред на училищата да изразят солидарност с протестиращите“.
През тези дни виждаме как се развиват събитията на протестите. Често ситуацията става толкова напрегната, че всяко събиране на хора се превръща в произволно хвърляне на различни предмети и ръкопашен сблъсък.
В такива условия всяко изказване, призвано да подтикне към ангажиране на ученици и като цяло непълнолетни, особено от страна на президента на страната, който по правило трябва да се опита да неутрализира поляризацията и омразата у хората, така че психическото и физическото здраве на бъдещото поколение да не бъде увредено от настоящите събития, е изключително обезпокоително. Освен това кадрите на непознати, които се опитват да се противопоставят на училищната администрация и да влизат в училищата, нарушавайки учебния процес и отправяйки призиви към учениците, предизвикващи справедливо възмущение, са напълно неприемливи и трябва да бъдат прекратени незабавно“.