
Прокуратурата започва проверка има ли престъпление при прехвърлянето на собствеността на Руската църква след сигнала, подаден от Бойко Борисов, Кирил Петков, Делян Пеевски и Ивайло Мирчев. Това съобщава БНТ в централната емисия „По света и у нас“. Прокуратурата вече е образувала проверка, като ще бъде изискана цялата документация по обстоятелствената проверка при издаването на Констативния нотариален акт, с който е призната собствеността на руското посолство в София, като приемник на дипломатическата мисия на Царска Русия.
Сигналът на депутатите е в две части. Първата касае собствеността на земята и на сградата на православния храм „Свети Николай Мирликийски“, известен още като Руската църква в центъра на София. Народните представители искат да се провери дали е извършено престъпление през 1997 година, при издаването на Констативен наториален акт за собственост на посолството на Руската федерация.
Проверката трябва да установи два факта – дали има нарушения от страна на нотариуса, издал акта в качеството му на длъжностно лице, както и дали същия е въведен в заблуждение от заявителите на процедурата. Ще се проверява още автентичността и истиността на документите, които са представени, за да се издаде Констативния нотариален акт. В сигнала на депутатите се иска още да се извърши проверка и на доклада на ДАНС, който е станал повод за експулсирането от страната ни на архимандрит Васиан Змеев и още двама руски свещенослужители за шпионска дейност у нас. От брифинга на прокуратурата стана ясно, че Софийска градска прокуратура ще изиска доклада на ДАНС, който доведе до експулсирането на свещениците.
Репортерът Иво Никодимов заяви в ефир, че според източници на „По света и у нас“ в ДАНС повече от две години има данни за руските шпиони в расо. Дейността на архим. Васиан Змеев и неговите колеги е била по няколко основни направления. Едното е било да се всяват противоречия между висшия клир на Българската православна църква по въпроси, свързани с позиции на поместните православни църкви. Има данни, че тримата свеценици са провокирали и противоречия между църквите в България и Република Северна Македония.
Второто направление, по което има данни, че тримата руски духовници са работили, е било провеждането на политическа агитация в полза на Кремъл. Третото направление е било събирането на изпреварваща информация за действията на властите у нас по отношение на войната.
Разследващият журналист Стефан Ташев съобщи днес в своя сайт Breakimg.bg, че още през 2018 г., когато архим. Васиан е назначен от руския патриарх Кирил Руската църква в България, ДАНС засича незаконни действия на руските духовници в храма, свързани с шпионаж срещу България. Още преди архим. Васиан да бъде изгонен от Северна Македония за шпионаж в полза на Русия, ДАНС отново засича внасяне и инсталиране на шпионска апаратура в храма. Контраразузнаването разбира, че храм „Свети Николай Чудотворец“ е идеалната база за подслушване. Храмът се намира близо до Министерски съвет, президентството, Народното събрание, Министерство на отбраната и МВР. Журналистът предполага, че това е причината руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова да побърза да заключи храма след експулсирането на архим. Васиан.
През 2018 г. Васиан Змеев става член и на „Императорско православно палестинско общество“. Организацията, създадена в Царска Русия за образование и поклонение на светите места, е разграбена от болшевиките през 1918 г., а собствеността ѝ е национализирана. От 2007 г. тя се оглавява от председателя на Сметната палата на Руската федерация Сергей Степашин. Той е първият директор на ФСБ, има минало в съветските служби, участвал е във войната в Чечня и заема висши постове в няколко руски правителства. Степашин е в списъка на санкциите на ЕС заради дейността си по незаконното анексиране на Крим през 2014 г. и войната на Русия в Украйна. Под негов личен и руски правителствен натиск на 5 октомври 2008 г. правителството на Израел приема решение за възстановяване на съществуващата стара руска собственост в Светите земи, наречена Сергиевско подворие, което е предадено на 3 февруари 2009 г. в юрисдикцията на Правителството на Руската федерация и понастоящем в старата сграда текат възстановително-реставрационни работи.
През 2018 г. подобен скандал като в България избухна и в Гърция. Български медии съобщиха, че гръцките власти са изгонили двама руски дипломати, заради множество координирани опити за увеличаване на влиянието на Русия в Гърция, включително дейността на „Императорско православно палестинско общество“. Според гръцките власти дипломатите са се опитвали чрез парични възнаграждения да влияят върху [църковни] общини, митрополити на Гръцката църква и да получат влияние на Атон. Целта е била тези хора да подкрепят руски политически и икономически интереси в страната.