Излезе от печат монографията на доц. д.н. Александър Куюмджиев „Зографите Йоан Попрайков от гр. Елена и Йоан Попниколов от Габрово“, съобщава Интистут за изследване на изкуствата на своята страница.
Изследването е посветено на творчеството на двама зографи от периода на Българското възраждане, чиито биографии и произведения са объркани в науката. Иконописната им продукция е смесена в едно и е позната предимно под името на Йоан Попрайков от гр. Елена. Той е много по-известният днес майстор, приеман за изключително продуктивен зограф, поради което му се приписват над 500 произведения. Смятало се е, че той е учител на Йоан Попниколов от Габрово, чието творчество е останало почти неизвестно, тъй като наброява едва десетина икони.
В процеса на проучване на творчеството на двамата зографи и разграничаване на биографиите и произведенията им става ясно, че те вероятно са връстници, никога не са работили заедно и нямат професионална взаимовръзка като учител и ученик. Творчеството на габровския майстор е и далеч по-мащабно от това на зографа от гр. Елена, но е останало изцяло в неговата сянка. За да се реабилитира художествената дейност на Йоан Попниколов и да се поправи тази съществена грешка в науката, в монографията детайлно се проследява продукцията на всеки от двамата майстори, като се ревизират неточните представи за тях и биографиите им се обогатяват с нови сведения и икони. А препоръката към следващите изследвания, които ще им бъдат посветени, е всеки от зографите да се проучва отделно, за да се прекъсне изкуствено създадената обвързаност между тях, на която днес се налага да посветим цяла книга.
––––––––––––––––––