Меню Затваряне

Изложбата на икони в Българския културен инситут в Париж ще продължи до 20 януари

На 30 ноември в Париж беше открита изложбата „Икона. Цветовете на безкрая“, организирана от Българската православна църковна община „Св. патриарх Евтимий Търновски“ съвместно с Българския културен институт в Париж и сдружение „Икона“, ръководено от проф. Георгиос Кордис и куратори на изложбата – доц. д-р Ваня Сапунджиева и д-р Тодор Енчев.

В сдружение „Икона“ членуват преподаватели по църковни изкуства от България, Румъния, Сърбия, Северна Македония, Русия и Гърция. Мариус Устабашиев предава своите впечатления за красотата на иконите, представени на изложбата и рождественското настроение на останалите участници в българската църковна община в Париж.

Мариус Устабашиев

Вятърът утихна, и птиците, природата е в очакване, гълчавата даже намаля в магазините за последните приготовления, в парламентите, тук и там, продължават да творят света на Оруел… Но идва Рождество, и от Париж ухае международната изложба на икони, пред която сърцето утихва…

След еуфорията на откриването, празникът продължава при голям интерес…, за споделяне (за тези, които се интересуват) са отново и отново някои „детайли“.

За организаторите знаем – Българската православна църковна община „Св. патриарх Евтимий Търновски“ и Българският културен институт – десет години, десет поредни изложби, заедно в Париж.

Сега повече за участниците, които ни подариха празника в пълнота и, който ще видим излъчен по France 2, първия държавен канал на френската телевизия.

В Париж дойдоха творби на едни от най-големите съвременни иконографи и иконографски школи, представени от сдружение „Икона“, академични преподаватели по църковни изкуства от Гърция, България, Румъния, Сърбия, Македония и Русия, както и други участници.

В изложбата са представени произведения, подбрани с любов от куратора доц. д-р Ваня Сапунджиева и гл. ас. д-р Тодор Енчев, вицепрезидент на сдружение „Икона“.

И така от сдружение „Икона“ участват:

Проф. д-р Георгиос Кордис, основател и президент на „Икона“. Един от най-ярките съвременни творци в областта на църковните изкуства, с широк спектър от изяви – иконопис, стенопис, теория на изкуството, илюстратор и преподавател в най-реномираните световни университети.

Доц. д-р Михай Коман от департамента „Свещени изкуства“ на Православен богословски факултет „Патриарх Юстиниан“ при Букурещки университет (Румъния); преподавател по Традиционни изобразителни техники, Алтернативни техники, Рисуване, Композиция;

Доц. д-р Василе Тудор от департамента „Свещени изкуства“ при Православен богословски факултет на университета „Александър Йоан Куза“, Яш (Румъния); преподавател по Рисуване, Композиция и Изобразителни техники;

Плакат на изложбата

Проф. д-р Тодор Митрович, зам. декан на Висшата школа при Сръбската православна църква за изкуство и консервация в Белград и преподавател по Иконопис;

Доц. д-р Ваня Сапунджиева, Православен богословски факултет, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, България; преподавател по Рисуване, История на изкуството, Съвременни иконописни техники.

Съвместно с:

Доц. Иван Полверари – Италия, преподавател и майстор иконописец в „Schola Palatina“, ръководител на литургичната художествена лаборатория „Сан Микеле“ в Рим и съосновател на сдружение „InNovitate Radix“, което се занимава с изучаването и възстановяването на древния богослужебен език;

Доц. д-р Андрей Мушат от департамента „Свещени изкуства“ на Православен богословски факултет „Патриарх Юстиниан“, Букурещкиуниверситет (Румъния); преподавател по Традиционни изобразителни техники, Рисуване, Композиция;

Габриел Тома Читук – Румъния. Един от изявените автори със самостоятелна кариера в областта на църковните изкуства, високо оценен от Румънската православна църква и от световната критика в сферата на православните изкуства и култура;

Йоан Попа – Румъния. Освен с личните си творчески постижения е известен с организирането на седем от иконографските симпозиуми Iconari in Otopeni в Румъния и през 2019 г. на един в Париж – Icons withoutborders. Сред множеството мащабни негови реализирани проекти е и изписването на румънския православен храм„Св. Трисветители“ в Ла Курньов, Париж (Les Trois-Saints-Hiérarques, La Courneuve, Paris).

Камелия Йонеску Попа – Румъния. Изявен творец в областта на съвременното християнско изкуство. Работи самостоятелно и съвместно с Йоан Попа.

Цветелина Максимова – творец със световна кариера в областта на иконописта, живописта и ленд-арт. Дългогодишен преподавател по иконопис в НПГИ „Тревненска школа“, гр. Трявна;

Десислава Гетова – утвърден автор в областта на църковните изкуства. Преподавател по иконопис в НПГИ „Тревненска школа“, гр. Трявна;

Лилия Николова – автор в областта на изящните и приложни изкуства, чиято дейност е съсредоточена към църковните изкуства, илюстрацията и има засилен интерес към художественото гравиране.

Иван Костов, Христо Пеев, Веска Колева – основната насоченост на дейността им е в областта на църковната резба. Творчеството им представя развитието на миниатюрната и монументалната съвременна резба в България и приемствеността между поколенията.

Елена Карагеоргиева – автор на икони и стенописи, чийто жизнен път е неразделен с Париж и с БПЦО „Св. патр. Евтимий Търновски“. С Елена и отец Иван, тогава само Иван, преди 16 години, положихме началото на изложенията на икони в Париж. Това начало беше благодатно и даде добър плод!

На откриването чухме църковните песнопения на квинтет „Пейте на нашия Бог, пейте!“, който е част от хора на храм „Света Троица“ в София и пристигна специално за събитието.

Квинтетът включва певците:

Елица Мирчева (сопран), певица в Националния филхармоничен хор към Софийска филхармония, завършила хорово дирижиране в НМА “Проф. Панчо Владигеров“;

Лидия Жекова (мецосопран), хорист в Смесения хор на Българско национално радио; студентка по богословие в Православната духовна академия „Св.св. Кирил и Методий“ и по оперно пеене в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“;

Димитър Копринков (бас), бил е хорист в хор „Йоан Кукузел“, а в момента в Националния филхармоничен хор;

Николай Веселинов (тенор), завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. Свилен Райчев;

Янко Маринов (бас), органист и пианист; от 2002 г. органист в Католическата катедрала „Свети Йосиф“ в София; бил е хорист и диригент на хора в софийския храм „Света София“, изнасял е множество концерти в страната и чужбина.

Диригент: ставрофорен свещеноиконом Александър Лашков, свещеник в храм „Света Троица“ в София; композитор на църковна музика (седем Златоустови св. литургии), пише беседи и проповеди (девет книги).

С нами Бог!

————-

Бележка на редакцията: Текстът и снимките на Мариус Устабашиев от личната му страница публикуваме с негово съгласие.

Posted in Култура, Християнско изкуство

Вижте още: