Костадин Нушев
Измина третият ден от програмата на Втората международната конференция на IOTA във Волос (Гърция), посветена на разнообразни въпроси и проблеми на богословието и диалога на Църквата с различни клонове на науката, културата и изкуството.
В рамките на глобалната тема „Мисията и Православната църква“, се проведоха много и най-различни академични сесии, кръгли маси, обсъждане на нови книги, представяне на научни трудове, публикации и периодични издания на православни издателства на църковни и академични институции. Всички обсъждани теми са свързани с различните пътища и разнообразни подходи за мисионерство и съвременното свидетелство на Православието в различни страни, континенти и културни контексти.
Някои от българските участници от богословските факултети на Софийския и Великотърновския университет са част от експертните групи на IOTA и са в организационния комитет – проф. Иван Желев, проф. Иван Христов и д-р Смилен Марков. Те са председатели на сесиите в техните работни групи – Патристика, Междухристиянски диалог, Философия и теология.
Част от темите на отделните сесии са посветени на „Науката, технологиите и мисията на Църквата днес“, на проблемите на християнското социално учение на Православната църква и свидетелството за Христовата истина в условията на днешната война в Украйна, екологичната криза, християнската етика и Православието и православната иконография в миналото и днес.
Доц. д-р Костадин Нушев участва в работна група върху темата за ереста на „Руския свят“, в която изнесе презентация на тема „Основните принципи на „Руския свят“: православни християнски традиции или политическа идеология?“, в която засегна религиозна сакрализация на неоимперската държавно-политическа идеология на путинизма. Доц. д-р Светослав Риболов участва в дискусия на нова книга за христологията на дохалкидинските църкви и Православието,
Силно българско участие беше демонстрирано на кръглата маса за иконографията и християнските визуални изкуства и на продължаващия практически семинар за „Иконата на Иисус Христос“ с творческо художествено присъствие на четирима зографи от България, Гърция и други православни страни и поместни църкви. Гл. ас. д-р Тодор Енчев е председател на сесията по Иконография, а доц. д-р Ваня Сапунджиева е част от тематичните сесии и уъркшоп за иконография, където демонстрира заедно с проф. Георгиос Кордис техники за рисуване и изработване на православни икони.
Молитвените и богослужебни последования за утринните и вечерни служби за всеки ден от програмата на конференцията са събрани и издадени в един литургичен наръчник на гръцки и английски език за улеснение на участниците и гостите на световния православен научен форум.