Меню Затваряне

Как Църквата и светът реагира на насилието в Грузия (обзор)

Днес, 8 декември, Грузинската патриаршия излиза отново с изявление относно протестите и тревожната обстановка на насилие по улиците на Тбилиси в Грузия.

„За съжаление обстановката у нас все още е напрегната. Вчера вечерта нападението на неизвестни срещу журналиста и оператора на TV Pirveli предизвиква основателни опасения, че процесът ще стане неконтролируем и подобни насилствени действия ще зачестят. Категорично заявяваме, че за църквата са недопустими насилието и агресията, нездравословните процеси и действия, които водят до разделение на обществото и до конфликти. Призоваваме правителството на Грузия и представителите на държавната структура незабавно да разследват и спрат подобни действия в страната. Очевидно сме изправени пред сериозна обществена полемика, затова спешно трябва да се вземат решителни мерки за улесняване на мирния процес в страната. Апелираме към всички членове на обществото, независимо от политическа принадлежност и убеждения, да не се поддават на провокацията, да проявят максимална сдържаност и разум. Нека се погрижим за нашите съграждани и в тези трудни дни особено да засилим молитвата за мир и единство!„Господ да даде сила на Своя народ, Господ да благослови с мир Своя народ“ (Пс. 28:11).“

През последните дни на протести в Грузия Грузинската патриарщия имаше няколко изявления, включително и с публичен упрек срещу президента на страната Саломе Зурабишвили. Все повече свещеници обаче се включват в протестите и шествията и показват, че са на страната на демонстрантите срещу насилието, което упражнява управляващата партия „Грузинска мечта“. В Тбилиси свещениците отвориха храма на църквата „Кашуети“, за да могат да се подслонят хилядите протестиращи, които бягаха от специалните части. 

Духовници от различни вероизповедания на 7 декемаври се включиха в шествие по булевард „Руставели“ към парламента. Един от тях – Кирион Угрехелидзе се обърна във фейсбук към апологетите на „Грузинска мечта“:

„Гледам тези кадри с ужас. Защо не реагирате, когато събарят една журналистка и бият нейния оператор? Защо не реагирате, когато видите млади момчета и момичета с разбити лица? Това не е християнството, което искаха да провъзгласят за държавна религия, това е пореден опит за сплашване и унижение на хората. Но докога може да продължи това? Невъзможно е под каквато и да е форма да се унижават свободолюбивите хора!“

Светът също реагира на случващото се в Грузия. На 5 декември четирима членове на Европейския парламент издадоха съвместно изявление относно „ескалацията на репресиите от страна на грузинското правителство срещу демократичната опозиция и използването на прекомерна сила срещу мирни протестиращи“. Евродепутатите призоваваха ЕС и неговите държави-членки да въведат персонални санкции срещу всички онези политически лидери на Грузинската мечта, които са отговорни за докладваните изборни нередности и последващите репресии срещу грузински граждани, протестиращи по улиците.

Бидзина Иванишвили

Те настояха за целенасочени санкции срещу Бидзина Иванишвили – милиардер и бивш министър-председател на Грузия (октомври 2012 г. – ноември 2013 г.), основател и лидер на партията „Грузинска мечта“, която е управляващата партия в Грузия след спечелването на парламентарните избори на 1 октомври 2012 г. Иванишвили е единственият грузински милиардер в списъка на Forbes на световните милиардери. През 2019 г. общите му активи възлизат на 4,9 милиарда долара, като печели по-голямата част от капитала си в Русия през 90-те години. През 2012 г. съд в Тбилиси го осъжда на глоба от 90 млн. щатски долага за подкуп на избиратели.

На 5 декември комисията по външни отношения на Сената на САЩ проведе изслушване относно глобалните санкции на закона „Магнитски“, обсъждайки начини за подобряване на тяхното прилагане и международна координация. Комисията обсъди продължаващите нарушения на човешките права от страна на грузинското правителство срещу демонстранти, като изрази надежда, че санкциите на Магнитски могат да помогнат за справяне с тези нарушения.

Уилям Браудър, финансист, главен изпълнителен директор на Hermitage Capital Management и един от инициаторите на закона „Магнитски“, говори за ролята на корупцията в настоящата криза в Грузия и обвини Бидзина Иванишвили, че ефективно е създал тази криза като каза пред комисията:

„Откъде Иванишвили взе парите си? От Русия. Как е натрупал богатството си? Чрез „Газпром“ и други руски държавни компании. Според моя опит тези компании са силно корумпирани. Иванишвили спечели няколко милиарда долара и се върна в Грузия. И така, как руснаците контролират това? Казват му: „Спечелил сте пари по потенциално съмнителни начини. Можем да изземем всичко, да започнем криминално разследване или да не направим нищо — ако ни помогнете“. И така той активно им помага оттогава. Следователно би било справедливо да се каже, че сегашното нелегитимно правителство на Грузия е руски марионетен режим и Бидзина Иванишвили играе много активна роля в тази ситуация. Това е един пример за това как действа корупцията“, каза Уилям Браудър. Той също така заяви, че корумпираните хора на власт не искат следващото правителство да разследва техните действия, затова манипулира изборите и отказва да предаде властта, предаде Jam News.

Съпредседателят на Хелзинкската комисия на САЩ – американският сенатор демократ Бен Кардин, който председателства срещата, изрази надежда, че санкциите по Закона Магнитски ще помогнат на Грузия да се върне на правилния път.

„Това, което се случва на терена в момента, е недопустимо. Сегашното правителство се отнася неадекватно към грузинския народ“, каза Кардин и допълни: „Мисля, че ще видите мерки от страна на САЩ срещу тези, които извършват това насилие в Грузия. Волята на хората не е изпълнена, трябва да има отговор отвсякъде“, заяви сенаторът от Мериленд и председател на комисията по външи работи на Сената.

Американският журналист Алекс Рауфоглу публикува коментари в социалната мрежа Х на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, в които той посочва, че в допълнение към предварително обявения преглед на двустранните отношения между САЩ и Грузия, Съединените щати са готови да използват инструментите, с които разполагат, включително допълнителни санкции:

„Съединените щати категорично осъждат бруталното и неоправдано насилие от страна на партията „Грузинска мечта“ срещу грузински граждани, протестиращи, представители на медиите и опозиционни фигури. Ние призоваваме „Грузинска мечта“ да прекрати репресивните си тактики, включително използването на произволни задържания и физическо насилие, за да се опита да заглуши своите критици“, заяви Блинкен.

Конгресменът републиканец Джо Уилсън смята, че руският президент Владимир Путин е виновен за последните събития в Грузия: „Много съм притеснен от факта, че изборите в Грузия наистина бяха манипулирани. Трябва да има пълно разбиране за това, ЕС и другите също трябва да стигнат до това заключение. Военнопрестъпникът Путин го направи. Това е много тъжно, защото такова блестящо бъдеще очакваше Грузия! В същото време грузинците наистина бяха жертви на престъпната военна агресия на Путин“, каза конгресменът и добави, че руската агресия не е нова и чужда за населението на Грузия. „Тбилиси трябва отново да стане свободен и независим. В Грузия живеят прекрасни хора, гордея се с куража на президента на Грузия!“, заключи той.

В същото време президентите на балтийските държави и на Полша обмислят посещение в Грузия.

Posted in Публицистика, Редакционни, Християнство и политика

Вижте още: