Меню Затваряне

Китай забранява дейността на християнските църкви, които са извън контрола на държавата

Китай предприема официална забрана на християнската мисионерската дейност, съобщава International Christian Consern. Новите разпоредби, публикувани тази седмица от Китайската комунистическа партия (ККП), налагат строги ограничения върху християнските служения, както съобщават китайските държавни медии и представителите на ККП.

Новите разпоредби на Китайската комунистическа партия, публикувани тази седмица, влизат в сила от 1 май и ясно забраняват:

– проповядване и разпространение на вярата от чужденци;
– организиране на всякакви религиозни групи без официално разрешение от правителството;
– самостоятелна мисионерска дейност под всякаква форма.

Китайските власти оправдават новите ограничения със „защита на националната сигурност“ и осигуряване на „нормални религиозни дейности“, което се отнася изключително за официално регистрирани институции, които са изцяло контролирани от държавата.

ККП отдавна гледа на независимата религиозна дейност с подозрение, твърдейки, че религиозната лоялност е в противоречие с лоялността към Комунистическата партия. Правителството определя независимата религиозна дейност като „култова“ и „екстремистка“ и изисква цялата християнска религиозна дейност да се извършва в границите на държавните църкви.

Най-многобройна в Китай е протестантската „Църква на трите автономии“. Трите принципа – на самоуправление, самоиздръжка (т.е. финансова независимост от чужденци) и саморазмножаване (т.е. местна мисионерска работа) са формулирани за първи път в края на 19 век от Хенри Вен и Руфъс Андерсън.

Върху тези три принципа през 1954 г. по инициатива на Мао Дзедун Китайската комунистическа партия създава Църква на трите автономии като държавна организация, контролираща всички протестанти в Китай и изповядваща вярност към Мао и управляващата партия. Тази организация днес продължава да е контролирана от държавата, работи за насърчаване на пропагандата на ККП и поддържа култа към личността около президента Си Дзинпин чрез песни, проповеди и обществени събития. Независимите домашни църкви, които мисионерстват извън спонсорираната от държавата система, често са обект на нападения и техните членове са арестувани по обвинения, че работят срещу интересите на държавата.

Друга организация, контролирана от държавата е Китайската католическа патриотична асоциация.

Китай е световен лидер в използването на технологии за наблюдение и репресии над своите граждани. По-рано тази година китайското правителство издаде доклад, в който се хвали за увеличеното преследване на независими религиозни групи през 2024 г.

ККП има апарат за наблюдение на китайските граждани и управлява система, която проследява движението на всеки гражданин, за да получи представа за неговата лоялност към партията. Става въпрос дори за обикновени детайли като това, което човек носи (като кръст например), до това с кого общува.

Китайските правителствени служители използват данните, събрани от тази система, за да проследяват и контролират онези, които считат за опасни за държавата. По-специално, това включва всеки, свързан с нерегистрираните и контролирани от държавата църкви, и всеки, който може да желае да практикува религия извън границите на държавните институции.

Тази информация за контрол над всеки един китайски гражданин не е нова. През 2021 г. Евангелски вестник съобщи, че според Open Doors USA, която следи преследването на вярващите в над 60 страни, ръководителите на домашните църкви са подложени на силен натиск да се присъединят към контролираната от правителството църква. Тези, които отказват, са изправени пред интензивно преследване, тъй като правителството е инсталирало повече от 170 милиона камери за лицево разпознаване в или близо до църкви, за да идентифицират тези, които посещават богослужения.

В Китай има около 97 милиона християни, голям процент от които се покланят в това, което Китай счита за „незаконни“ и нерегистрирани църкви.

Posted in Права на човека

Вижте още: