Меню Затваряне

Корчанският митрополит Йоан е новият архиепископ на Албания

Корчанският митрополит Йоан беше избран от Светия Синод на Православната автокефална църква на Албания за нов архиепископ на Тирана, Дуръс и цяла Албания след изборния процес, който се проведе на 16 март, Втора неделя на Великия пост – на св. Григорий Палама.

Митрополит Йоан е духовно чедо на покойния архиепископ Анастасий и в продължение на 30 години той винаги е до него. Orthodox Times споменава, че покойният архиепископ е имал доверие на Корчанския митрополит и отрано го е вземал със себе си на организираните междухристиянски диалози и при своя дейност в чужбина.

Митрополитът на Корча е и първата хиротония на митрополит Анастасий и негов личен избор за пастирството на тази важна митрополия. Според източници от Албанската църква, новоизбраният архиепископ на Албания е компетентен и високообразован йерарх. Завършва Богословското училище „Светия Кръст“ в Бостън, с отлично владеене на английски, албански и гръцки език.

Предполага се, че митрополитът на Корча ще продължи да пастирската линия, начертана от покойния архиепископ Анастасий.

Биография на Корчанския митрополит Йоан

Корчанският митрополит Йоан, известен още като Фатмир (Евтихий) Пелуши, е роден в Тирана на 2 януари 1956 г. Семейството му традиционно принадлежи към бекташите.

В младостта си, по време на безмилостното религиозно преследване в Албания (1979 г.), той е кръстен тайно от героичния свещеник о. Козма Кириос, който по-късно става епископ на Аполония, и се присъединява към малка нелегална общност на преследваната църква. Още през 1944 г. баща му е обявен за враг на режима, който преследва всички религиозни общности и често е изправен пред опасността да бъде арестуван.

Учи психология в университета в Тирана и от 1979 г. до 1990 г. работи в рехабилитационния отдел на психиатричната болница в Тирана, специализирайки в трудова терапия за пациенти. Същата година той бяга в Италия и след това в Бостън, САЩ, където следва богословие в гръцкото православно училище на Светия кръст със стипендия от албанската общност. През 1993 г. той получава магистърска степен по богословски науки (MTS) с високо отличие.

През 1992 г., когато албанците масово напускат страната, той избира вместо това да допринесе за възраждането на Албанската църква. Младият богослов информира архиепископ Анастасий за решението си да се завърне. През септември същата година е назначен за преподавател в Духовната академия на Албанската църква.

На 27 февруари 1994 г. е ръкоположен за дякон, а на 4 декември същата година е ръкоположен за презвитер. През 1995 г., по предложение на архиепископ Анастасий, той продължава следдипломно богословско обучение в „Светия кръст“ в Бостън. Отличава се с високите си резултати (1995-1996) и името му е добавено към имената на най-добрите студенти от всички американски университети.

През 1996 г. получава архимандритски сан, а през 1997 г. получава магистърска степен по богословие с високо отличие. От 1996 до 1998 г. е декан на Богословската академия на Албанската църква. През 1998 г. той е ръкоположен за епископ и избран за митрополит на Корча (20.6.1998 г.), като същевременно продължава да преподава.

Владеенето му на английски, френски, италиански и гръцки, заедно с познанията му по латински и иврит, му позволяват да се заеме с превода на значими богословски и светоотечески трудове на албански език. Сред тях е трактата на Василий Велики „За Светия Дух“, четирите тома на „Православната вяра“ на отец Тома Хопко, творбите на преподобния Силуан Атонски и др. Освен това той е съавтор на първото ръководство по догматика на албански език, преводач на множество богословски книги, публикувал статии в академични списания както в Албания, така и в чужбина.

През 2000 г. той основава и оттогава ръководи списание „Храм“ („Tempulli“), едно от най-уважаваните периодични научни издания в Албания, включващо приноси на известни интелектуалци, изследователи и специалисти както от Албания, така и от чужбина. Като председател на редакционния комитет той публикува и научни статии по теми като култура, археология, философия, теология, история, изкуствознание и др.

Митрополит Йоан представлява Албанската църква на многобройни междуправославни срещи, служейки като докладчик и като член на комисии, отговорни за изготвянето на официални текстове, изявления и послания. В продължение на десетилетие той участва в подготвителните комисии, отговорни за изготвянето на текстовете на светия и велик събор на Крит, както и на заключителните документи на събора през 2016 г. Той беше член и на значителни работни групи в рамките на Световния съвет на църквите, най-вече на съвместната работна група с петгодишен мандат, която формулира ключовия документ за сътрудничество между Световния съвет на църквите и Римокатолическата църква.

В продължение на много години той представлява Албанската църква в решаващи двустранни диалози между православните църкви както с Римокатолическата църква, така и древните източни православни църкви. Канен е като лектор на множество национални и международни конференции, където разглежда богословски, исторически и философски теми, изнася лекции в университети, богословски училища, семинари и на междухристиянски и междурелигиозни конференции.

В град Корча митрополит Йоан активно допринася за неговото социално, образователно и културно развитие, като последователно насърчава духа на мирно съжителство между религиозните общности. Често изнася лекции и участва в академични дискусии в университета в Корча и други престижни институции в региона. По негова инициатива, през последните 27 години, той ръководи ежедневните благотворителни дейности, насочени към подпомагане на най-уязвимите жители на града. Дългото и многостранно служение на митрополит Йоан в Корча е официално признато от градските власти.

На 23 юли 2003 г. той е провъзгласен за „Почетен гражданин на област Корча“ с похвала: „За неговия изключителен принос в култивирането на религиозна толерантност и разбирателство. Учен, издател и преводач на богословски книги на албански език. Ключова фигура в еманципацията и побратимяването на гражданите на регион Корча и извън него.“ На 18 август 2008 г. той беше допълнително почетен от Градския съвет на Корча, който го провъзгласи за „Почетен гражданин“, цитирайки „неговите забележителни заслуги във възраждането на вярата, както и многобройните му проекти в хуманитарната и социалната област“.

На 23 юли 2018 г. по случай 20-годишнината от интронизацията му, университетът „Фан С. Ноли“ в Корча удостои митрополит Йоан със званието почетен доктор (Doctor Honoris Causa), като го призна за „изтъкната фигура в духовния и религиозен свят, велик хуманист, преводач и основател на списание „Храм“, който има значителен принос в областта на културата, археологията, философията, теологията, история и албанология.

На 29 май 2019 г. Община Тирана го удостои с „Благодарствена грамота“, описвайки го като „фигура с национално и международно значение, водещ пример в насърчаването на мира, хармонията и религиозното съжителство. С дълбоко уважение и признателност за изключителния му принос към обществото и към нуждаещите се.”

От 1998 г. митрополит Йоан е пастир на историческата и значима митрополия на Корча, която обхваща също районите на Поградец, Девол и Колоня.

Posted in Новини, Новини от света

Вижте още: