„Днес в Цетине станахме свидетели на големия позор на Сръбската православна църква и правителството на Черна гора, на безпрецедентен срам в дългата история на черногорската държава, както и в цялата история на православието“, каза президентът на Черна гора Мило Джуканович на 5 септември, коментирайки интронизацията на новия черногорски митрополит Йоаникий, състояла се под обсада от протестиращи и полиция. Самият митрополит Йоаникий и сръбският патриарх Порфирий пристигнаха с хеликоптер под тежката защита на военните, дори представители на правителството на Черна гора, считани за просръбски, не присъстваха на интронизацията.
„Чрез брутална злоупотреба с държавни ресурси, предимно от армията и полицията, и напълно погрешно използване на сила срещу цивилни, събрани в историческата столица на Черна гора, черногорското правителство осигури насилственото интронизиране на митрополит Йоаникий срещу волята на по-голямата част от жителите на Цетине и значителна част от гражданите на Черна гора. Само човек без достойнство би си позволил по този начин да стигне до Цетинския манастир с хеликоптер, кацнал в историческата столица на Черна гора под защитата на бронирани щитове и по така да опорочи трона на Свети Петър Цетински “, каза Джуканович .
И докато сръбският президент Александър Вучич похвали интронизацията на новия митрополит, според президента на Черна гора начинът й на провеждане слага край на уважението, с което все още се ползва Сръбската патриаршия в Черна гора: „Звънът на камбаните, който можеше да се чуе след интронизирането и който трябваше да бъде звън в чест на новия митрополит на Сръбската църква в Цетине, всъщност се превърна в погребален тътен за мисията на СПЦ и Цетинския митрополит в историческата столица на Черна гора“, добави Джуканович, пише Credo press.
В същото време говорителят на Европейската комисия Ана Писонеро Ернандес заяви, че има нарастваща загриженост от развитието на положението в Черна гора, като припомни, че свободата на събрания е основно право на ЕС, но това право трябва да се упражнява едновременно без вреда за общественото здраве и при пълно зачитане на върховенството на закона, обществения ред и безопасността на всички граждани на Черна гора.
„Всяко използване на сила трябва винаги да бъде премерено и пропорционално. Призоваваме за сдържаност и очакваме всички власти съответно да разследват и да гарантират ефективно преследване на всички случаи на насилие, както срещу протестиращи, така и срещу полицията“, заяви говорителят на ЕК.
Организацията на обединените нации (ООН) и Европейският съюз (ЕС) също изразиха загриженост относно „нарастващото напрежение и реториката на разделение“ преди интронизацията на Черногорския митрополит на Сръбската православна църква Йоаникий в неделя на 5 септември в Цетине.
„Призоваваме всички, особено тези, които имат авторитет и влияние, да допринесат за успокояване на напрежението и изграждането на доверие“, каза постоянният координатор на ООН Петер Лундберг от името на екипа на ООН в Черна гора, съобщава Actualno.com.