Министър-председателят Кирил Петков честити Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
„Светите братя Кирил и Методий завещаха на България най-големия и ценен дар – писмеността. Онова „А“ и „Б“, което днес ползват над 200 милиона души. Онази азбука, чрез която оставяме най-ярката следа в световната история. Затова 24 май е най-светлият празник, който ни кара да се гордеем, че сме българи!“, посочва Петков, цитиран в съобщението на пресслужбата на Министерския съвет.
„Дълбок поклон пред св. Кирил Философ – създателят на българската писменост! В навечерието на 24 май, великия ден на българската духовност, да помним, че от нас зависи да пазим традицията на светите братя Кирил и Методий“. Това заяви министър-председателят Кирил Петков в навечерието на празника, на 23 май в базиликата „Сан Клементе“ в Рим. Премиерът присъства на литургията в базиликата и след това се поклони на мощите на св. Константин-Кирил Философ.
Литургията беше отслужена от Негово Високопреосвещенство Западно и Средноевропейски митрополит Антоний. Той подчерта, че за нас българите базиликата „Сан Клементе“ е най-святото място от Рим, защото именно във Вечния град светите братя Кирил и Методий, и техните ученици, получават признание и благословение за апостолското си дело. „Тази света Литургия е велико за Българската православна църква и Българската държава събитие. Делото на светите братя Кирил и Методий и техните ученици е връзка между Държавата и Църквата, от една страна, и като мост между Изтока и Запада от друга“ – бяха част от думите в проповедта на митрополит Антоний.
На свой ред, министър-председателят Кирил Петков призова да помним и пазим завета на светите братя, дарили ни азбуката. „С нея, те създават устоите на славянската духовна общност, която чрез творчество и богослужение на роден език през Средновековието става еталон на развита християнска култура, редом с византийската и латинската. В този план старобългарската култура се превръща в модел за подражание на всички славянски култури (източни и западни)“.
По материали от БТА и Дарик