Меню Затваряне

Митрополитът на Талин и цяла Естония Стефан не е съгласен с новото име на Естонската църква към РПЦ

„Църквата в Естония под юрисдикцията на Московската патриаршия не може да приеме името „Православна църква на Естония“, тъй като тази титла по право принадлежи на църквата под юрисдикцията на Вселенската патриаршия“, заяви митрополитът на Талин и цяла Естония Стефан в неотдавнашно писмено изявление.

Митр. Стефан е предстоятел на Архиепископията на Талин и цяла Естония, която е автономна църква в диоцеза на Константинополската Вселенска патриаршия и се изписва още като Естонска апостолическа православна църква – ЕАПЦ. Архиепископията се състои от две епископии – Епископия на Пярну и Сааремаа и Епископия на Тарту.

В Естония има още една православна църква, която е под омофора на Руския патриарх. Властите на Република Естония поискаха от тази църква да скъса връзките си с Москва и да промени устава си, като ѝ даде срок. На 20 август църковният съвет на Естонската църква към РПЦ направи промени в устава на църквата, като изключи от него препратките към Руската патриаршия и одобри нова версия, която потвърждава административната и икономическа независимост на църквата, както и независимостта ѝ по граждански дела, и я преименува на Естонска православна църква.

Според естонските медии митр. Стефан е изяснил дългогодишната позиция на ЕАПЦ към Естонската православна църква относно нейното име и автономията ѝ от РПЦ:

„Естонската апостолическа православна църква получи томоса, който е основа за нейната дейност, от Константинополската патриаршия през 1923 г. През 1945 г. Московската патриаршия разпусна Естонската православна църква и започна канонично незаконни дейности в Естония. Естонската апостолическа православна църква, след дълги години на поддържане на приемствеността си в изгнание и период на окупация през 1993 г., възобнови дейността си на територията на Република Естония, а през 1996 г. Константинополският патриарх Вартоломей възстанови томоса от 1923 г. на английски, френски и гръцки език. Естонската апостолическа православна църква използва името „Естонска православна църква“ въз основа на историческа приемственост“, подчертава митр. Стефан в писмен коментар до естонската медия ERR.

Той припомня, че когато през 1590 г. Константинополският Вселенски патриарх Йеремия II дава автокефалия на Московската църква, той иска да ѝ даде юрисдикция и над балтийските страни, но Москва отказва това с мотива, че в Балтика няма руски православни християни.

Митр. Стефан също така подчертава, че през 1710 г. цар Петър I неуспешно е молил Константинопол за разширяване на руската православна юрисдикция върху Естония и Ливония – молба, която е била отхвърлена от патриарх Атанасий V. По същия начин през 1978 г., когато патр. Алексий II от Москва отправи подобно искане, Вселенският патриарх Димитрий I отказа, потвърждавайки, че естонските православни вярващи по света попадат под юрисдикцията на Вселенската патриаршия. Въпреки това Вселенската патриаршия разреши на Москва да предоставя духовна подкрепа на православните вярващи в окупирана Естония, без никакви допълнителни юрисдикционни права.

Митр. Стефан отбелязва, че се е обърнал към Естонската православна църква на Московската патриаршия с братско предложение за възстановяване на каноничната легитимност и разрешаване на настоящата ситуация чрез създаване на руски викариат в Естонската апостолическа православна църква, но до момента не е получил отговор от Естонската църква към РПЦ.

Posted in Новини, Новини от света

Вижте още: