Игумения Валентина Друмева
Село Злогош, Кюстендилско, е старо селище. Според местното предание в него през робството имало един смел човек, който се казвал Гошо. Той защитавал селяните от произволите на поробителя. Турците го нарекли „зъл Гошо“. Поради това селото получило такова име. Жителите му обаче виждали в своя благодетел скъп закрилник и в противовес на „Злогош“ започнали да го наричат „Златош“. Но то останало с първото си название.
Много приветливо е това село, а на една височина се издига църквата „Свети Димитър“. Построена е през 1878 г. Преди това на нейното място имало поставен кръст, следа от стара светиня, разорена от турците. Там на празник отивали селяните и просели небесната закрила на Солунския Чудотворец.
Наоколо има много махали. Селяните сега изброиха по име 12. Злогош обаче било средищното селище. Една от махалите – Мушикарска, дала един свещенослужител на светата ни Църква. Той бил отец Димитър Евтимов Петров.
Завършил прогимназия в Злогош. Селото тогава било голямо с 1130 жители. Имало в него три училища, защото от всички махали идвали деца да се учат. След това завършил семинария и се задомил за Евга. Така наричали презвитера Евангелия.
Сега в селото има само 35 души, все възрастни. Помнят отеца, разказват общи неща от неговия живот, но биографични данни не могат да посочат. Кметският наместник Васил Аризанов, млад човек, знае само, че отец Димитър е бил убит през септември 1944 г.
Много отзивчив и любезен, той ни заведе в църковния двор и ни показа една надгробна плоча, на която е написано името на отец Димитър. Гробището на всички махали се намира там. Към олтарната част на двора се намира паметна плоча на майката на отеца Вена Евтимова, както сочи надписът. Тя е починала на 3 март 1947 г. на 72 години.
Под нейната снимка е снимката на отец Димитър, но той не е погребан там. Неговият гроб, както на всички избити свещеници, не се знае.
Майката живяла само три години след смъртта на сина си свещеник, с когото се гордеела. Тя поръчала на дъщерите си да сложат снимката на отеца до нейната. Да се знае, че го е имало. Отецът имал няколко сестри, а той бил единствен син. Мъката на майката била неизказана.
Двете му сестри, Сава и Стана, се погрижили да изпълнят заръката на майка си и да има къде да поплачат за любимия си брат. И духовните му чеда се спирали при този гроб и спомняли добрия пастир.
От снимката се вижда, че той бил с много благовидна външност. С голяма брада, красив, млад, одухотворен. Всички от селото го обичали. Нямал политически прояви, нямал врагове в онова смутно време. В селото нямало партизани. Той си гледал спокойно духовната работа.
Но след 9-ти септември през селото минали партизани от Рило-родопския партизански отряд. Те обикаляли по махалите и утвърждавали новата власт според дадените им инструкции. Трябвало обезателно да има жертви, да се пролее кръв, защото те „вършели“ революция. В Злогош избрали за жертва свещеника, защото революцията им утвърждавала безбожната власт.
Новите местни управници не бивало да се противопоставят на „борците“ за социална правда и се съгласявали на всичко. Но след време сигурно им затежавало на съвестта. Затова в селото не са известни много насилия над вярващите.
Но постепенно, особено младите, се обезверявали и животът в тихото село се променил, изчезнала някогашната топлота между селяните.
След като се разбра как е пострадал отец Димитър, не ни изненадаха думите на читалищната работничка, която ни уверяваше, че там никога не е имало насилие над религиозната съвест на хората. Тя самата, дъщеря на партиец, била кръстена в храма без пречки.
Отецът станал жертва на една необуздана стихия, която помитала след себе си много невинни хора. Обявили, че отецът е „изчезнал безследно“, както се казвало при такива случаи. Официални данни потвърждават точната истина, че той е бил жестоко убит на 12 септември 1944 г.
През нощта го арестували, извели го от селото заедно с други арестувани и го убили. Гробът му не се знае. Всички селяни, които заварихме на малкия селски площад, отговарят на въпросите по един и съши начин: „Погубиха го! Ей така си отиде!“.
Не е съден от „народен съд“. Ако е бил съден, едва ли щяло да се намери човек от селото да вдигне глас против него. Добрият свещенослужител си отишъл „ей така“. За него жалели 12 махали. Нямало го злият Гошо да го защити от едноверните палачи.
Потекъл по друг начин животът в селото. Новите управници трябвало точно да изпълняват нарежданията „отгоре“. И те вършели това, което произволно се вършело навсякъде.
Отнели къщата на отец Димитър. Това навежда на мисълта, че той е бил съден посмъртно, за да бъде ограбен имотът му. Майка му останала без дом. Нейното сърце не издържало повече от три години.
Свещеническият дом първо направили склад на местната кооперация, а после читалище. И в този дом, където горяло кандило и се принасяли молитви, започнали да се провеждат събрания и агитки е атеистична насоченост.
Младите хора не осъзнавали какво вършат, те градели своето „светло бъдеше“ върху нещастието на други. А старите спомняли доброто минало и тъгували за отец Димитър. Той бил убит на 48 години. От това можем да направим заключение, че е роден около 1896 г.
Сестрите му водели дела да спасят къщата, но без успех. Помръкнала радостта в душите на хората. Доверието изчезвало. Атмосферата се променила. Църквата се занемарила. Имало поставени лица да следят кой влиза в нея.
Като убили „попо“, както на местен диалект се изразяват селяните, хората започнали да се отдръпват от Божия храм. Зачестили безнаказани кражби. Шест икони от горния трети пояс на храмовия иконостас били откраднати. А всички те са от възрожденско време. На една от тях е отбелязана годината 1883.
Досега малкото останали жители на Злогош, когато посетят гроба на свой близък покойник, непременно се отбиват да прелеят и гроба на отец Димитър, въпреки че той е символичен. А отецът ги гледа кротко от снимката и ги благославя. Отиват си утешени. Там могат безмълвно да разкрият теготите си.
Село Злогош има свой мъченик, който молитвено покровителства от небесата праведни и заблудени и по законите на светостта се моли най-усърдно за душите на своите убийци.
По спомени на Васил Григоров Аризанов – кметски наместник на Злогош и клисар на църквата, предадени лично на 28 август 2009 г.
Спас Райкин, Проблеми пред българската емиграция в чужбина. Проблеми пред Българската Православна Църква. С., 1993, с. 22-23.
Източник: „Български свещеници пострадали за вярата в най-ново време”, Том 8