
Католически свещеник от архиепископията на Мандалай е намушкан с нож, и е починал от раните си в Мианмар (Бирма), съобщава Евангелски вестник. Отец Доналд Мартин Йе Наинг Уин, на 44 години, е бил нападнат от група въоръжени мъже, докато бил сам в църквата. Десет нападатели са принудили отец Уин да коленичи, преди да го намушкат многократно. Съобщава се, че всички нападатели са арестувани. Християнската организация Christian Solidarity Worldwide (CSW) съобщава, че инцидентът е част от по-голям, обезпокоителен модел на насилие, насочен към религиозните малцинства в Мианмар, особено след като военната хунта пое контрола. Малко по-рано, на 6 февруари, е била повредена от въздушни удари католическата църква „Свещеното сърце на Иисус“ в Миндат, щата Чин.
Религиозните общности в Мианмар са изправени пред системни репресии, особено тези, които принадлежат към малцинствените вероизповедания. Нападани са църкви, духовенство, прилаган е системен тормоз с произволни арести и са ограничавани религиозните практики. Католическата епископска конференция на Мианмар осъди убийството на отец Уин. а кардинал Чарлз Маунг Бо призова за справедливост с думите: „Престъплението, извършено срещу отец Доналд Мартин Йе Наинг Уин, не е нещо, което може лесно да бъде забравено. Ето защо, ние призоваваме отговорните да предприемат подходящи действия и да гарантират, че справедливостта ще бъде въздадена, така че подобни инциденти да не се случват отново в бъдеще.“ Мервин Томас, президент-основател на Християнска солидарност по света (CSW), изрази силна загриженост относно убийството, организацията призовава за пълно и независимо разследване на престъплението, а международната общност да изисква справедливост, отговорност и солидарност със засегнатите. Организацията също така призовава за увеличаване на усилията за защита на свободата на религията или убежденията в Мианмар.
На 1 февруари 2021 г., военните в Мианмар свалиха със сила демократично избрано правителство. Военните действия подкопаха демократичното развитие на страната и хвърлиха Мианмар в дълбока политическа, икономическа и хуманитарна криза, както и криза, свързана с правата на човека, застрашавайки значително стабилността на страната и региона. Европейският съюз осъди по възможно най-категоричен начин военния преврат и последиците от него. Репресивните действия на военните сили на Мианмар, белязани от използването на безогледно насилие срещу собственото ѝ население, представляват тежко нарушение на основните права на човека и грубо незачитане на принципите на справедливост и хуманност.
Сведенията за широко разпространени жестокости, включително извънсъдебни екзекуции, произволни арести, сексуално и основано на пола насилие, физическо насилие, изтезания, преследване на правозащитници и журналисти, въздушни бомбардировки и обстрел срещу населени райони, включително срещу деца и лагери за вътрешно разселени лица, илюстрират системната кампания на военните за насилие срещу самите хора, които се очаква да защитават, се казва в изявление на върховния представител от името на ЕС през миналата година. Военният режим също така ограничи свободата на изразяване на мнение, на събрания и на сдружаване, които са в основата на демокрацията и стабилността, и продължава да дискриминира етно-религиозната група рохинга, която е подложена на масови гонения и насилие от военните в страната, както и всички религиозни и етнически малцинства.
През 2024 г. Съветът на Европа удължи действието на ограничителните мерки на ЕС с оглед на положението в Мианмар/Бирма с една година – до 30 април 2025 г. Решението беше взето оглед на продължаващото тежко положение в Мианмар, включително действия, подкопаващи демокрацията, както и сериозни нарушения на правата на човека. Първите ограничителни мерки към държавата са от 22 април 2013 г., а нови мерки бяха наложени към отговорните за военния преврат в Мианмар, извършен на 1 февруари 2021 г., както и за последвалите военни и полицейски репресии срещу мирни демонстранти през 2021, 2022 и 2023 година.