Алексей Сочньов, Татяна Струкова
Най-голямото събитие за патриотичното движение в Русия – конгресът на обществото за насърчаване на руското историческо развитие „Царьград“ – се проведе в столичния храм „Христос Спасител“ на 24 октомври. На него се обсъди как руският народ да завърши СВО, да спре измирането и да спре миграцията. Повече за атмосферата и звучащите идеи – в репортажа на RTVI.
Сред гостите и на форума бяха депутати от Държавната дума от Пьотър Толстой до Александър Бородай, губернатори на Вологодска, Томска, Калужска и Курганска област, философи, икономисти, ветерани от СВО, видни религиозни дейци от различни вероизповедания и дори представителят на Министерството на външните работи Мария Захарова. Всички събрали се бяха водени от православния милиардер Константин Малофеев.
Конгресът се проведе в Залата на църковните събори на катедралата „Христос Спасител“, а към десет часа сутринта загрижени хора се стичаха от Пречистенская набережная. Полицията изненадващо не можеше да бъде открита никъде. Мъж в делови костюм развя бялото знаме на „Руска дружина“ – организация, възникнала през лятото на 2024 г. от крайнодясната „Руска община“. РД е известна най-вече с набезите си в мигрантските квартали.
– „Влезте вътре и се трупайте около нашето знаме“, казва Никита Изиумов, координатор на „Руска дружина“.
На конгреса беше планирано да се обсъдят основните, от гледна точка на „Царьград“, проблеми на държавата – миграцията, съхраняването на народа, идеологията и СВО. И докато дойде времето на сесиите, хората се разпръснаха, кой отиде на бюфета, където можеше да се хапнат пирожки с чай, а ако средствата позволяват, и сандвич с хайвер и шот коняк, някои – в книжарницата с новите мемоари на военни за спец-операцията и войната в Чечня, други – в църковния магазин. Но основната част от тълпата се скупчваше според интересите си и обсъждаше проблемите на страната, без да чака началото на събитието.
Представителите на „Руска дружина“ установиха връзки с младежите от регионите, като стъпка по стъпка обясниха как да се действа, ако има проблеми с „гостите“ в града: необходимо е да се общува с местните администрации, да се намери общ език, но най-важното е медийното представяне. Както в рекламата: ако не си го публикувал, то не се е случило. Военните, предимно членове на организацията „Съюз на доброволците на Донбас“, споделиха новини от фронта, като цялото внимание беше насочено към Покровското направление, където „хохлите са поддали“.
Междувременно група мъже във фоайето оживено обсъждаха бъдещето на Русия след Путин.
– Цялата страна беше сигурна, че Сталин ще живее дълго, а той взе, че умря. И какво се случи? Ето и ние трябва да сме готови за това. Нашето руско движение трябва да подготви всичко за такъв удар, за да можем да го издържим. В края на краищата всички, които си тръгнаха, ще се върнат и вакханалията ще започне, а сега имаме шанс – разсъждаваше мъжът с искрена тревога в гласа. Останалите кимнаха разбиращо.
Сред събралите се най-много се открояваха младите мъже, студенти от братството „Академик“. Те бяха многобройни, което е нетипично за православно-патриотичните събирания. Те също обсъждаха последните новини от страната, правеха си селфита с Иван Охлобистин и на фона на имперските символи. Сред тях се открояваха млади мъже с кокетно засукани белогвардейски мустачки.
– Ние обединяваме консервативните патриотично настроени студенти – обясни Василий, представител на братството. – Основата е доброволческият труд, сега той е подпомагане на нашите бойци на фронта, плетене на маскировъчни мрежи, както и историческо просвещаване, лекции, балове и други, в зависимост от региона.
Идеологията. „Национализмът е патриотизъм“
Най-вече младите хора с желание слушат раздела за идеологията. „Ние симпатизираме на десните идеи и искаме да възродим имперските ценности и традиции“, казва една ученичка. Православие, самодържавие, народност – тази формула се чува постоянно тук. Александър Дугин, един от най-активните участници в конгреса, говори за православната идентичност като основа на руската цивилизация и за противопоставянето на Запада като „царството на Антихриста“.
– Православието е суверенитет на духа“, казва Дугин. – Това е духовен футуризъм. Самодържавието е просто суверенитет. А народът е живото сърце, онова, което ни прави самите себе си. Ние ставаме народ, когато престанем да бъдем индивидууми, когато престанем да бъдем отделни атоми, когато почувстваме как бие сърцето на всички, когато руската кръв отеква в душите ни. Народът е суверен и той също трябва да бъде свободен, независим, горд, състрадателен, търпелив. По този начин старата формула, на която от определен момент нататък беше прието да се смеем, се разкрива като формула на нашето руско бъдеще, а не на миналото.
В залите на катедралния храм „Христос Спасител“ участниците в конгреса постоянно се връщат към Бога – пленарното заседание например започва с молитва – кръстят се депутатите, мъжете с ордени на първия ред и „академистите“ на галерията. Едва след молитвата се изпълнява химнът на Русия – тук хорът от гласове е забележимо по-скромен, само от третия ред се чува мощен баритон, останалите не могат да бъдат различени зад музиката.
След молитвата и химна думата взема Константин Малофеев.
– Когато започнем да проумяваме смисъла на руската история, пред нас се разкрива тайната на избора на руския народ да носи знамето на православната империя. Пробуждайки се, руснаците осъзнават, че са отговорни за целия свят, призвани да се борят със злото. Руският народ винаги е бил народ на империята. И руснаците винаги са осъзнавали колко велика, съдбоносна и свещена е ролята на тяхната държава. Затова руският национализъм е патриотизъм, любов към Русия, към нашето Отечество.
В края на речта Малофеев извиква: „Ние сме руснаци!“, а академистите с всичките си 200 гласа довършват след Малофеев с трикратно произнесеия лозунг „ С нами Бог!“.
СВО. „Парад на победата на Крешчатик (централния киевски булевард)“.
Една от панелните дискусии на конгреса беше посветена на СВО и събра пълна зала със слушатели. Мястото в президиума заеха трима души – депутатите от Държавната дума Александър Бородай и Алексей Журавлев, третият трябваше да бъде Константин Малофеев, но той закъсня и мястото му зае полковникът от ФСБ Андрей Пинчук. И тримата се съгласиха с едно нещо в речите си – Русия се нуждае от пълна мобилизация.
Винаги оптимистично настроеният Бородай днес също се пошегува, като потърси с поглед Михаил Леонтиев, съветника на президента на „Роснефт“, и усмихнато попита: „Михаил Владимирович, надявам се, че ще ни разкажете как Роснефт ще помогне на ветераните от СВО?“ Речта му не беше весела и обрисува мрачната перспектива на фронта. Бородай беше предпазлив във формулировките си, може би за да не попадне под статията за дискредитиране на армията.
– СВО се проточи и от планирана бърза военна операция се превърна в тежка, продължителна война със Запада. В същото време – това е гражданска война с руснаци като нас, които отдавна са идеологически обработени. Това е идеологическа война за образа на нашето бъдеще и за образа на нашето общо минало, от което те са се отказали. И тази война няма нито край, нито предел“, каза Бородай.
Бородай смята, че основната причина, поради която боевете се проточват, е декларираната от пропагандаторите подкрепа за СВО, която всъщност е недостатъчна в страната и е необходима мобилизация.
– Значителна част от обществото се преструва, че СВО изобщо не ги засяга. Социологията не лъже – най-популярното запитване е „кога ще приключи СВО?“. Твърди се, че всички са уморени. Нима войниците на фронта не са уморени… Много представители на елита ме гледат с омраза, защото смятат, че заради тези, които се бият, заради хора като мен, те са загубили вилите си в Европа.
Но за да свърши всичко това възможно най-скоро, ще кажа една страшна дума, трябва ни мобилизация. Но не само мобилизация на личния състав на войската, макар че и тя е необходима, а и мобилизация на индустрията, духовна мобилизация, за да има силен тил. При такава мобилизация, каквато имаме сега, какви бяха успехите ни на фронта през изминалата година? Две селища от градски тип – Авдеевка и Угледар – и това е всичко… Е, Курск, но това не е наш успех. Липсва ни пехота, липсват ни снаряди, а ни казват, че промишлеността работи на предела на възможностите си. И къде са снарядите тогава? Няма да говоря подробно и да назовавам цифри, за да не шокирам никого“, каза Бородай.
– Казвайте го, както е, не можете да ни уплашите.“ Отговориха на депутата жените от Белгород, дошли специално в Москва, за да разберат какво да очакват в бъдеще.
Колегата на Бородай Журавлев подкрепи идеята за мобилизация и акцентира в речта си върху борбата с вътрешните врагове, които пречат на победата.
– Всички тези артисти, спортисти, които размахват неутрални гащи само и само да бъдат допуснати до състезание, управници, които изпращат децата си да учат на Запад в този труден за страната час. Знаете ли колко вицепремиери избягаха в чужбина след началото на СВО, в кои страни се крият? А колко чиновници са избягали? И какво? Няма ли да им се случи нещо? Необходимо е да се борим с тях. Нашите момчета умират, как да спечелим в такава ситуация, когато у дома е бардак? – Журавлев обобщи.
Полковник Пинчук беше по-конкретен по отношение на това какво трябва да се направи, за да се победи:
– Всички руски победи в историята са били чрез лъжи и много кръв. Днешната ситуация е абсолютно същата. Да, необходима е тотална мобилизация, и то преди всичко мобилизация на начина на живот, на системата, в която страната живее днес. Да, властите се страхуват да не нарушат социалната стабилност, но това не е начинът да се победи. Тази мобилизация може да се осъществи само отгоре надолу, защото отдолу нагоре – това ще бъде 17-та година. Нуждаем се от рестартиране на системата, нуждаем се от постоянен научен съвет към Министерството на отбраната, за да може индустрията и учените да разберат от какво се нуждае армията“, каза Пинчук.
В речите си Бородай и Пинчук разкритикуваха волонтерите, като ги обвиниха в необуздани кражби в тренировъчните лагери. „Доброволците трябва да бъдат награждавани, а волонтерите трябва да бъдат разстрелвани“, обобщи Пинчук. Говорилите след това командири на различни части на „Барс“ обаче поправиха другарите си, че без волонтерите военните не биха получили много неща на фронта. „Например системите за РЕБ „Бурелом“, „Вера“ и „Пироед“, които доказаха своята ефективност, ни бяха купени от волонтерите. Министерството на отбраната по някаква причина не го направи“, каза полковникът с позивна Сокол.
В края на дискусията в залата влезе Константин Малофеев, който произнесе пламенна реч за героизма на руския войник, неговата саможертва и необходимостта от победа, иначе „Русия няма да я има“. Той я завърши с нагласата: „Ако не спечелим СВО, то всички останали проблеми, които обсъждаме на конгреса, ще бъдат без значение. Ако няма парад на победата на Крешчатик, няма какво да обсъждаме“.
Опазване на народа и миграция. „ Детеубийство вместо аборт“.
Темите за миграционната политика и демографията са тясно преплетени на конгреса: от една страна, има катастрофален недостиг на работници, броят на родените деца е най-ниският в историята на съвременна Русия, раждаемостта също не е обнадеждаваща, демографските мерки не работят, но икономиката трябва да продължи да работи – и властите не могат да откажат на работниците мигранти. Мнозинството вижда като основно решение промяна както на миграционната, така и на демографската политика.
Всички присъстващи губернатори се съгласиха, че на мигрантите вече не трябва да се дава гражданство и да се отменят патентите, а вместо това да се дава предимство на целевия внос: те трябва да идват само за времето на работата си и работодателят трябва да контролира престоя им в страната.
– Ако искате да получите гражданство, трябва да издържите честно езиковите изпити, а ако сте мъж, трябва да отслужите в армията. Не искате ли? Няма и гражданство“, заяви депутатът Бородай.
Губернаторът на Калужска област Владислав Шапша заяви, че в неговата област вече са въведени такива забрани и има положителен резултат. Освен това той заяви, че неговият регион е готов да приеме от Европа и САЩ хора, които споделят традиционните ценности, многодетни семейства, на които сега не им е позволено да живеят нормално на Запад.
– Вече имаме примери за такива семейства и съм сигурен, че ще има още такива“, каза Шапша.
Ситуацията с раждаемостта е по-сложна – т.нар. мерки за стимулиране на раждаемостта спряха да действат, а участниците в дискусията, сред които Вероника Власова, депутат от Държавната дума от Комисията по здравеопазване, специално подчертават, че детските надбавки не определят демографията, най-висока е раждаемостта в африканските страни, които не отделят дори 1% от БВП за подпомагане на семействата с деца. А най-високата обща раждаемост е в Сомалия. Призивите да се вземе пример от тези страни не се изрекоха на глас, но се четяха между редовете.
Основният акцент тук беше поставен върху забраната за пропаганда на абортите. Депутатът от Думата Николай Николаев (от Комисията за собственост, поземлени и имуществени отношения) дори попита защо са нужни генетични тестове на етапа на бременността – нали ако се открият аномалии, може да се появят индикации за прекъсване на бременността. Скоро в Думата отново ще бъде внесен законопроект, който трябва да утвърди правото на човека на здравни грижи още преди раждането, т.е. в утробата на майката, тогава въпросът за забраната на абортите няма да възниква: плодът ще се счита за гражданин от момента на зачеването.
Предлага се също така да бъде изоставена самата дума „аборт“.
– Преди да можем да забраним абортите в Русия, аз съм за забрана на думата „аборт“. Ако думата „аборт“ бъде забранена, това все ще трябва да се нарича по някакъв начин. Например, детеубийство“, разсъждава Леван Васадзе, ултраконсервативен бизнесмен и лидер на грузинското движение ЕРИ. – Това е по-лесно, отколкото да се забрани самият аборт. Но то ще има автоматичен резултат, защото кой би искал да участва в детеубийство?
Мария Захарова също смята, че думата „аборт“ трябва да отпадне в полза на „детеубийство“, за да разберат всички за какво всъщност става дума. Но Захарова напомни на аудиторията – предимно мъже – че абортът не е само женска трагедия, но и „мъжки позор“.
– Мъж, който не е убеждавал да се задържи [детето], който не е предоставял възможности, който не е настоявал, който не е молил в края на краищата на колене това дете да остане, може ли да се смята за мъж? Това е един от основните показатели: можеш ли, без да направиш щастлива жената, с която си бил, да направиш щастливи всички останали?
Константин Малофеев съобщи, че с участие на неговото движение е започнала програма за ниско строителство в Русия – къщи за многодетни семейства. Бизнесменът е сигурен, че високите сгради с малки стаи убиват руската многодетност. Думите му бяха потвърдени от Вадим Шумков, губернатор на Курганска област.
– Помагаме с къщи за многодетни деца, за Курганска област това е голям процент, за Русия, уви, не – каза Шумков.
Последен на конгреса с най-кратка реч беше актьорът Иван Охлобистин.
– На руския човек е присъщо да чувства тази имперскост, да бъде имперец, каквото и да означава това. Защото Русия е империя, а всяка империя се стреми към разширяване, експанзия“, каза Охлобистин. – И за нас няма да има покой, докато Русия не установи своя протекторат над цялата планета. Тази мисия ни е възложена от самия Господ, заедно с византийския герб и величието на Третия Рим. <…> Надявам се, че присъстващите тук високопоставени държавни служители ще бъдат така любезни да поставят този въпрос пред Държавната дума, Съвета на федерацията и лично пред президента, защото, както самият той каза, границите на Русия не свършват никъде.
От галерията младежите отново започнаха да скандират силно: „Гойда“.
––––––––––––––––
Превод и подготовка на публикацията: Слава Янакиева
Източник: «Нужна тотальная мобилизация». Как в Москве прошел съезд православных патриотов Царьград