Меню Затваряне

Още две енории в Буковина са преминали към ПЦУ

Още две енории в Буковина са преминали към ПЦУ, съобщава пресслужбата на Черновицко-Буковинската епархия.

Религиозните общности към храмовете „Въздвижение на светия Кръст Господен“ и „Покров на Пресвета Богородица“ в село Глибока са провели общо събрание и са решили да излязат от юрисдикцията на Московската патриаршия, като се обединят с поместната Православна църква на Украйна.

В общото събрание са участвали 790 регистрирани членове на общността и всички единодушно са подкрепили преминаването към ПЦУ. Въпреки опитите на привържениците на Московската патриаршия да провалят срещата, общността е демонстрирала единство и е устояла в решението си.

Преди началото на срещата свещениците са отслужили молебен за победата на Украйна и нейните защитници. След вземането на съдбоносното решение духовенството и присъстващите заедно са изпълнили химна на Украйна. Накрая е отслужена панихида за загиналите герои, сред които повече от 30 жители на Глибока, дали живота си на фронта.

Сайтът на Черновицко-Буковинската епархия на ПЦУ отбелязва, че на 15 февруари 2025 г. епископ Теогност е приел упълномощени представители на двете религиозните общности и приветствайки такова историческо решение на енориашите, е издал съответните укази (№ 013 и № 014 от 15 февруари 2025 г.) за приемането им в Черновицко-Буковинската епархия на ПЦУ като искрено ги поздравява за смелата стъпка към духовното единство с Православната църква на Украйна.

Храмовете в Украйна са собственост на енориите, така че всяка енория може да гласува към коя църква да премине на общо събрание. Макар на много места в началото да имаше разногласия, голяма част енориите на УПЦ преминаха към ПЦУ, особено през последните две години, когато войната стана още по-жестока и много украински семейства изгубиха свои близки на фронта. УПЦ все повече бива обвинявана в колаборация с РПЦ, а след последното публикуване на снимките на архиереите в Патриаршиския календар за 2025 г., който издаде Московската патриаршия, това вече стана ясно за всички.

Един от свещениците отец Роман Грищук припомня как хората от този район в миналото са преселвани и избивани, ако не са били съгласни да преминат към Московската патриаршия:

„Ето как е изглеждала „регистрацията“ след събранието на църквата „Св. Покров“ на въздържалите се на събранието и членовете на семействата на изказалите се „против“ преминаването на църквата към Московската патриаршия! Храмът, който хората от с. Глибока са построили много преди руските окупатори да дойдат тук! Които са били „против” са обявени за „народни врагове” и са разстреляни! Тези, които са искали да живеят, е трябвало да бъдат „за“! Гласуването е било единодушно. Всички останали са изведени и разстреляни. След окупацията ѝ от Москва през 1944 г. около 70 000 семейства са депортирани от Буковина в Казахстан и Сибир. Включително няколко хиляди жители на Глибока и района на Глибока, както и роднините на онези хора от Глибока, които днес искат продължаване на московското робство за своята общност. Тази година се навършват точно 80 години от превземането на храма „Св. Покров“ в село Глибока от Московската патриаршия (1945-2025 г.). Време ли е той да бъде свободен или трябва да страда още? Очакваме всички православни жители на Глибока, мислещи патриоти, за молебен и събор, който ще се проведе в петък от 16:00 часа до паметника на борците за свободата на Украйна! Този ден Глибока и нейната светиня са чакали 80 години! Знаем, че привържениците на продължаването на московската окупация се събират в 9:00 ч. Знаем, че има заповед за събиране на измамените хора от цялата област. Молим хората от Глибока да не се поддават на провокациите им! И с обединението и активната си позиция да покажем, че Глибока не е развъдник на руския свят, а достойни патриоти, които помнят ЗА КАКВА УКРАЙНА са дали живота си повече от 30 герои глибочани! Тези, които са за Москва – събиране в 9:00 ч. Който е за Украйна – ще се срещнем в 16:00 ч.!“

По-голямата част от православните украинци отдавна принадлежат към ПЦУ. В едно старо изследване от юли 2021 г. на SOCIS, когато още не беше започнала войната в Украйна, на въпроса към коя православна църква се причисляват, украинците отговарят така:

Православна църква на Украйна (митрополит Епифаний) – 54,1%;

УПЦ на Московска патриаршия (митрополит Онуфрий) – 10,4%;

Православен, но не се съотнася към нито една конфесия – 35,2%.

Според по-ново изследване от януари 2023 г. 69% от украинците се определят като православни християни. По-конкретно:

41% принадлежат към Православната църква на Украйна (ПЦУ);

4% към УПЦ на Московската патриаршия;

24% не принадлежат към нито една църква.

Според изследването доверието към предстоятеля на ПЦУ митрополит Епифаний е над 10 пъти по-високо, отколкото към предстоятеля на УПЦ-МП митрополит Онуфрий – съответно 55% срещу 5%. В същото време 22% не вярват на Епифаний, а 77% не вярват на Онуфрий. Доверието към патриарх Кирил е 1% (същата е цифрата и за Владимир Путин според други социологически проучвания).

Днес, 4 години по-късно, подкрепата за УПЦ намалява още по-драстично заради войната.

Posted in Новини, Новини от света

Вижте още: