Меню Затваряне

Патриарх Вартоломей: „Водата винаги е била нещо повече от физическа необходимост“

Вселенският патриарх Вартоломей откри Международната екологична конференция „Halki Summit VI“ (Среща на върха в Халки) сутринта в петък, 30 август 2024 г. Събитието на тема „Водата: Дух и наука“ се проведе в наскоро реновираната зала на Патриаршеското градско училище в Мараслис, в непосредствена близост до Патриаршеския комплекс.

В речта си, произнесена на английски език, Вселенският патриарх Вартоломей припомни, че неговият покоен предшественик, Вселенският патриарх Димитрий, определи 1 септември, началото на църковната година, като официален ден за молитва за защита на Божието творение.

Оттогава тази инициатива е възприета от автокефалните православни църкви, от други християнски деноминации, от Световния съвет на църквите и Конференцията на европейските църкви, а наскоро и от Англиканската общност и Римокатолическата църква.

След това патриарх Вартоломей подчерта екологичните инициативи, предприети от Вселенската патриаршия, които включват девет интердисциплинарни симпозиума, фокусирани върху различни застрашени водни екосистеми по света. Позовавайки се на настоящата конференция, Вселенският патриарх подчерта, че тя капсулира и надгражда този натрупан безценен опит. Участниците ще имат възможност да разгледат широк спектър от богословски и научни въпроси, свързани с водата и нейното значение за човечеството.

„Водата винаги е била нещо повече от обикновена физическа необходимост. Това е дълбоко вкоренено в духовното и религиозно съзнание на човечеството. В различни култури и религии водата е била възприемана като символ на живота“, каза Вселенският патриарх. Той подчерта дълбокото уважение на християнството към водата и обърна внимание на съвременните предизвикателства, пред които е изправен светът в нейното опазване и устойчиво управление.

Водата буквално се превърна в критичен ресурс в нашата епоха. Ние осъзнаваме, че водата е от съществено значение за живота – тя е в основата на здравето, продоволствената сигурност, икономическия просперитет и устойчивостта на околната среда. Но въпреки това фундаментално и жизненоважно значение, сега сме изправени пред ескалираща глобална водна криза, която изисква незабавно внимание и колективен подход. В световен мащаб над два милиарда души нямат достъп до безопасна питейна вода, а повече от четири милиарда редовно изпитват остър недостиг на вода.

Данните са зашеметяващи и подчертават непреодолимата необходимост от справяне със справедливия достъп до вода, качеството и устойчивостта на водата. Освен това недостигът на чиста вода засяга непропорционално уязвимите групи от населението, като допълнително изостря неравенството и възпрепятства балансираното развитие.

По същия начин изменението на климата засилва водната криза, като променя моделите на валежите, увеличава честотата и силата на сушите и наводненията, като в същото време ускорява топенето на ледниците. Тези промени нарушават наличието и разпространението на сладководни ресурси, застрашавайки екосистемите и човешките общности.“

Тъй като световното население продължава да расте, търсенето на храна – и следователно на вода – ще се увеличи значително. Ефективните и иновативни практики за управление на водите, заедно с устойчивите техники за култивиране, са от решаващо значение за гарантиране на продоволствената сигурност, като същевременно запазват ресурсите на прясна вода.

Патриархът отбеляза, че „само с колективни действия и иновативни решения ще се справим с предизвикателствата на зачитането на водата като основен компонент на живота на земята и спасението на небето. Заедно можем да защитим и съхраним този ценен ресурс за настоящите и бъдещите поколения.“

Преди това архидякон Йоаннис (Джон) Хрисавгис от Вселенската патриаршия, който отговаря за организирането на конференцията, приветства Вселенския патриарх и участниците. Кратки приветствия отправиха и проф. Йоанис Калаврузиотис, президент на Hellenic Open University, който сътрудничи на „Halki Summit VI“ (Среща на върха в Халки VI), и проф. Хасан Волкан Орал от Истанбулския университет „Айдън“.

На откриващата сесия присъстваха архиереи, духовници, богослови, преподаватели, учени и ръководители от различни институции и организации. Конференцията ще продължи през втория ден в Богословското училище на Халки.

–––––––––––––––

Източник: Ecumenical Patriarchate

Posted in Християнство и екология

Вижте още: