
Патриарх Даниил не отслужи предварително обявената панихида за загиналите при атентата в митрополитския храм „Св. Неделя“.
На 16 април се навършват 100 години от кървавото събитие, доскоро смятано за най-голямо и с най-много жертви в историята на терористичните актове. Панихидата беше обявена предварително в съобщение, че на 9 април от 10.30 ч. в митрополитския храм „Света Неделя“ патриарх Даниил ще отслужи панихида за загиналите при покушението. Медиите разпространиха съобщението, включително и тази сутрин, че българският патриарх днес ще отслужи заупокойната молитва.
По-късно днес обаче панихидата извърши Велбъждският епископ Исаак заедно с клирици от Софийска епархия и прочете патриаршеското послание. В прессъобщението на Софийска митрополия от 4 април вече не се уточнява кой ще извърши заупокойната служба.
На помена молитвено участие взеха преподаватели от Богословския факултет на СУ.
„Бог да прости и да упокои при Себе Си жертвите от възпоменаваното днес ужасно престъпление, както и всички жертви на омразата на човек към човека. Да ги помилва и да ги приеме, като благ и Човеколюбец, в Своите небесни жилища, а на нас да дава разум и мъдрост: да страним от всеки зъл помисъл, да ценим и свято да пазим и своя, и чуждия живот, да уважаваме всеки човек, независимо от различията между нас, и да стоим далеч от всяко зломислие и злодеяние!“, казва в посланието си патриарх Даниил.







Атентатът
Този атентат се определя като „най-големият терористичен акт в българската история“. Атентатът е планиран и извършен по поръчка на БКП. Трагедията се разиграва на Велики четвъртък (16 април, 1925 г.) по време на опелото на генерал Константин Георгиев от Демократическия сговор.
Загиват 213 души, сред които 12 генерали и 15 полковници. Цар Борис не присъства на опелото на своя генерал – не е ясно дали „по случайност“, или защото е бил предупреден за възможна терористична акция.
Главната роля има клисарят Петър Задгорски, благодарение на когото в църквата са внесени 25 кг взривни вещества.
Обстановката
Обстановката е сложна – идеологии като комунизма стават все по-разпрострени и придобиват все по-голяма популярност. През септември 1923 г. БКП организира въстание, потушено по кървав начин от правителството на Александър Цанков. Загиват 1000 души.
През 1924 г. комунистическата партия обмисля удар върху държавния апарат и репресивните органи. Първоначално се спират върху „Юнион клуб“, където често се събирали управляващи и военни. Тази идея пропада и следващото място, което избират, е храмът „Св. Неделя“ в София.
—————
По материали от: bulgarianhistory.com и historymuseum.org
Снимки: Българска патриаршия