
На 8 декември 2020 г. под председателството на Патриарх Московски и на цяла Русия Кирил се проведе заседание на Св. Синод на Руската православна църква в онлайн формат . Откривайки срещата, патриарх Кирил се обърна към членовете на Синода с встъпителна реч, в която приветства възможността да се проведе това заседание и да се разгледат редица въпроси, които са от голямо значение за Църквата, включително и някои кадрови въпроси, съобщава официалният сайт на РПЦ.
„През изминалия период от живота на нашата църква, животът на нашия народ бе белязан от траурни обстоятелства, свързани с разпространението на коронавирусната инфекция. Те сложиха особен отпечатък върху живота на нашата Църква, върху живота на нашите миряни, монашество и духовенство. На някои места имаше ограничения, свързани с посещението на храмове, преди всичко това се отнасяше за първопрестолния град Москва, където ситуацията с разпространението на коронавирусната инфекция беше значително по-различна от другите градове на страната ни. Тук има наистина голям процент хора, които са болни, и в един момент дори беше решено да се ограничат посещенията в храмовете.
Това беше много болезнена, трудна мярка, но трябваше да се вземе поради факта, че болестта се развиваше твърде динамично. За съжаление ужасната инфекция засегна много духовници: много хора и наши събратя – сега няма да посочвам конкретен брой, защото все още се налагат някои уточнения, но около 100 души са починали от това заболяване.
И когато ни се каже, включително от някои хора, облечени в свещенически одежди, че не съществува епидемия, че това е измислица, че всичко това е специално наложено в живота ни, за да се ограничат посещенията в храмовете или движението на хората, тогава отговорът на тази лъжа е най-трудната истина за нашите покойни отци и братя. Сега не е възможно да се изброят имената на всички починали духовници, сред тях има и светители Божии и бих помолил всички да почетат паметта на загиналите от ужасната епидемия – нашите бащи, братя, монашестващи сестри – и да им изпеем „Вечна памет“.