Меню Затваряне

Патриарх Порфирий с обръщение към протестиращите, шестима архиереи ги подкрепят

На 14 март пресслужбата на Сръбската православна църква публикува видеообръщение на Сръбския патриарх Порфирий към протестиращите студенти в Сърбия. Обръщението, зад което стои и целият Св. Синод на СПЦ е публикувано преди обявяването на големия протест в Белград в събота, 15 март, който достигна според различни данни от 800 000 до 1 100 000 души. В протеста участват гимназисти, студенти, работещи, цели университетски факултети, граждански сдружения, асоциации и профсъюзи.

„Чуваме гласове за възможни конфликти сред нашите хора и това ни тревожи много. Църквата призовава всички, които по някакъв начин са съпричастни към настоящите събития, да се замислят върху собствените си грехове и да покажат плодовете на покаянието през Великденските пости, време на покаяние и прошка, за да бъде всеки от нас по-добър и за да бъде наше златно правило Христовото слово: „Както искате да постъпват с вас човеците, така и вие постъпвайте с тях(Лука 6:31 ) – казва патриарх Порфирий.

В словото си той набляга на разделението сред сърбите, макар точно през тези месеци на протести те да са обединени в позицията си против правителството и слизането от власт на дългогодишния президент Александър Вучич. В протеста си в събота студентите обявиха, че протестът е мирен и дори ще следят за провокации и ще се опитват да ги избягват.

„Нека всички се запитаме: малко ли е имало разделение и раздор сред нашия народ? Ето защо, скъпи духовни чеда, днес, както винаги, се обръщаме към вас, като ви молим на колене всеки да направи каквото може, за да запазим мира в нас и между нас. Призовавайки името Господне и молитвите на свети Сава Миротворец, ние призоваваме всички без изключение да отхвърлят изцяло насилието от всякакъв вид, независимо от кого и от коя страна идва. Насилието само умножава насилието и ни води в порочен кръг, в който всички сме губещи, разрушавайки основите на обществото и създавайки нови разделения, по-дълбоки от вече наследените. Това са знаели и мъдрите ни предци, които веднъж завинаги са казали: злото добро не носи. И все пак: силата не е угодна на Бога, но и Бог не обича силата“, продължи патриарх Порфирий.

Той засегна също така проблемът за свободата, който е така чувствителен в момента за сръбските протестиращи, като призова за братски диалог:

„Свободата и справедливостта са безценни ценности, но са непостижими без любов и взаимно уважение. Затова призоваваме всички да упорстват и неуморно да градят взаимно доверие и разбирателство чрез добронамерен диалог на всяко място – от семейството, през работните екипи и образователните институции, до обществените и политически организации. Църквата носи духовно проверената истина и историческото съзнание, че ничий частен интерес не е по-важен от общото благо на народа и държавата и отваря широко вратите си, канейки всички отговорни обществени дейци към братски диалог. С твърда вяра и надежда, че Бог няма да ни изостави в безумство и нови страдания, от нас самите, викаме от дълбините на сърцата си: „Господи, спаси! Господи, помогни! (Псалом 117:25)“.

Известно е, че патриарх Порфирий подкрепя сръбския президент Александър Вучич. Това стана видимо още през юни миналата година, когато президентът и патриархът на Сърбия заедно се появиха на общосръбски събор, на който публично обявиха националната доктрина „Сръбски свят“, възродена с помощта на Сръбската православна църква.

Синодът обаче не е единен в позицията си относно студентските протести. В края на февруари т.г. шестима епископи на Сръбската православна църква изпратиха писмо до патриарх Порфирий, в което подчертаха, че подкрепят студентите и се дистанцират от посланието на митрополит Давид, който в авторски текст, публикуван на сайтовете на Крушевацката епархия и на Сръбската православна църква, сравни студентите с усташи – хърватско фашистко, милитаристично и терористично движение, което управлява Независимата хърватска държава по време на Втората световна война..

Черногорско-приморският митрополит Йоаникий, Жическият митрополит Юстин, Дюселдорфският и Берлинският митрополит Григорий, Западноамериканският епископ Максим, Източноамериканският епископ Ириней и Захумско-Херцеговинският епископ Димитрий подчертават в писмото си, че студентите са бъдещето на Сърбия, като ясно и недвусмислено заявяват, че Църквата не ги смята за „сръбски усташи“:

„Като архиереи на Сръбската православна църква ние се чувстваме длъжни публично да изразим своето несъгласие и да се дистанцираме от всяко изказване, което обезличава друг човек, и особено от изказване, което омаловажава младите хора, студентите, като фактор в изграждането на обществото, като фактор, който допринася за неговото бъдеще, или което ги унижава като призвани да мислят и да търсят истината. Църквата Христова, като избран народ и дом на Живия Бог, съществува по всяко време, за да води всички хора към спасение чрез любов. Историята ни учи, че всяка реч, която унищожава достойнството на другия, води до големи обществени трагедии и ние, като пастири, не трябва да позволяваме подобна реторика да набира скорост сред нашия народ и в Църквата. Словото служи за разбиране. То е силата и основата на промяната и трябва да бъде автентично, за да остане вярно на себе си. „А ние, като християни, живеем, като свидетелстваме за Словото, което е самият Бог“, подчертават подписалите писмото.

Архиереите подчертават, че не могат да бъдат повече безразлични към страданието на другите и че трябва те самите да бъдат инициатори и последователи на доброто и справедливостта за всеки човек, и особено за младите хора. Затова апелират редакционната политика на официалния сайт на СПЦ да бъде преразгледана, тъй като е необходимо да се изразява съборността на Църквата и нейния глас/

„Необходимо е да си припомним Христовите думи, че човек не живее само с хляб, „но с всяко слово, което излиза от Божиите уста“, тоест от устата на Христос, който е самата Любов и милост. „Влизаме в Великия пост с надеждата, че това нежелано събитие ще ни събуди, за да съхраним съвместно Църквата като Тяло Христово – не за тиранията, а за спасението на всички нас“, се отбелязва в писмото на архиереите.

Posted in Публицистика, Християнство и политика

Вижте още: