Писмото беше одобрено на заседанието на Светия Синод на Православната църква на Украйна на 27 юли 2022 г
До: Негово Светейшество Вартоломей
Архиепископ на Константинопол – Новия Рим,
Вселенски патриарх
Копие: До предстоятелите на поместните православни църкви
Ваше Светейшество!
В съответствие с решението на Архиерейския Събор от 24 май т. г. Ви моля да инициирате на всеправославно ниво разследване и осъждане на дейността на Московския патриарх Кирил Гундяев и етнофилетическата и расистка доктрина на „Русский мир“, който проповядва.
На 24 февруари 2022 г. Руската федерация коварно, без официално обявяване на война, започна пълномащабна военна агресия срещу Украйна. Войната, отприщена от Русия в центъра на Европа още през февруари 2014 г., се води с цел унищожаване на украинската държавност и поразява със изключителна си жестокост. Пред очите на целия свят се извършва истински геноцид над украинския народ. Агресорът разрушава мирните украински градове, обстрелва болници и училища, изнасилва и измъчва жени и малолетни, убива и осакатява деца. Сред убитите от руските войски има клирици на Православната църква на Украйна, религиозни лица от други вероизповедания. Почти 200 религиозни сгради, предимно православни църкви, бяха напълно или частично унищожени в резултат на руския обстрел.
Русия е страна, която от векове свързва своята идентичност с православието. И все пак през последните десетилетия християнската вяра в Русия е подложена на езичество – тя е коварно заменена от гражданска религия, която очевидно се основава на православната традиция, но е чужда на духа на Евангелието и съдържанието на Православна вяра на светите отци. Много войници на Руската федерация, които нахлуха в нашата страна, се идентифицират с православието. Но действията на окупаторите свидетелстват за тях като за престъпници, изгубили живата връзка с Христос и Неговата Църква.
Всяко убито дете, всяка изнасилена жена, всяка разрушена жилищна сграда и храм е не само военно престъпление, но и акт на отричане от Христос, в резултат на което престъпникът се оказва извън благодатната ограда на Църквата. Моралната отговорност за извършените престъпления обаче носят не само преките извършители, но и техните идейни вдъхновители – Московският патриарх Кирил и съмишленици йерарси, които десетилетия пропагандираха етнофилетическата и расистка доктрина на „руския свят“, а сега благославят нападението срещу Украйна.
Мнозина свързват определени надежди за възраждане на църковния живот с избирането на митрополит Кирил (2009 г.) на патриаршеския стол. Но днес, когато изминаха дванадесет години и половина откакто Кирил зае Московската катедра, е съвсем очевидно, че обявените реформи не се състояха и единствените реални постижения на 16-ия Московски патриарх бяха концентрацията на властта в ръцете на един човек и пълна деградация на реалната църковна съборност и пълна зависимост на Църквата от руската държава.
Митрополит и по-късно патриарх Кирил никога не е бил пример за изповеданието на православната вяра. Някои от богословските твърдения на епископ Кирил – например отъждествяването на Третата Ипостас на Света Троица с “Божествената енергия, която вечно произхожда от Бог Отец” – дори предизвикаха спорове и изкушения сред клириците на Руската църква[1]. Неговото почти пълно безразличие към богословските въпроси попречи на Кирил да попадне изцяло в пространството на ереста. Ситуацията се промени, когато йерархът, чието внимание отдавна беше насочено към геополитическите проблеми, реши да се присъедини към създаването на доктрината за „Руския свят“ – националистическа етнофилетическа теория за специалната роля на руската нация и държава в света и в църквата.
На 15 март тази година, в Неделята на Православието, беше публикувана Декларацията за „Русския свят“[2], под която първоначално поставиха своите подписи повече от 340 православни богослови от различни страни по света, чийто брой вече е нараснал до хиляда. Както се посочва в тази Декларация, „Руският свят” е неправославна, еретична доктрина, близка до доктрината на етнофилетизма, осъдена на Константинополския събор през 1872 г. „Ние отхвърляме ереста на „руския свят“ и срамните действия на руските власти по отношение на войната срещу Украйна, причинени от тази презряна доктрина, която няма оправдание за съучастието на Руската православна църква, като дълбоко неправославни, нехристиянски действия“ – отбелязват православните богослови, подписали Декларацията[3]. Подобни оценки бяха изразени и в друг публичен документ – Откритото обръщение към предстоятелите на православните църкви. Този апел е подписан от 437 клирици на Московската патриаршия в Украйна, които се обръщат към предстоятелите на православните църкви с молба да дадат оценка на учението за „руският свят“ от гледна точка на православното учение и, в случай на осъждане на това учение като еретично — да привлече Кирил Гундяев към каноническа отговорност, лишавайки го от правото да заема патриаршеския престол[4].
Споделяйки повечето от твърденията, съдържащи се в споменатите обръщения, искаме да насочим вниманието на Ваше Светейшество и към още един еретичен аспект на доктрината за „Руския свят“, който значително изкривява православната антропология. Става дума за отричане на правата на народите на историческо самоопределение или за исторически фатализъм , който е присъщ на доктрината за „руския свят“ в интерпретацията на патриарх Кирил. Според митологичната историческа концепция на последния руснаците, украинците и беларусите уж принадлежат към общата цивилизация на „руския свят“ и като такива нямат морално право на по-нататъшно историческо самоопределение. Изборът, направен в миналото, уж ги задължава да бъдат пожизнено част от „руския свят“ или от руската държава.
Отричането на свободата на цели народи се съчетава в мирогледа на патриарх Кирил и неговите съратници с расистка по дух теория, според която Русия и „Русский мир“ са нещо фундаментално по-добро и по-високо от другите народи, а историческите съседи на Русия – украинци и беларуси – имат право на съществуване и бъдеще изключително като част от руската действителност. Принципното отричане на правото на народа на Украйна на пълна канонична църковна независимост (автокефалия) и собствено държавно съществуване, изглежда съвсем логично в рамките на тази расистка концепция, която разделя народите и държавите на „истински“ и „изкуствени“.
В същото време е важно да се разбере, че идеологията на съвременната РПЦ съдържа заплаха не само за Украйна, но и за целия православен свят. „Както Русия нахлу в Украйна, така и Московската патриаршия, оглавявана от патриарх Кирил, се превърна в нашественик в Православната църква, например в Африка, предизвиквайки разцепления и раздори“ – се отбелязва във вече цитираната Декларация на православните богослови[5]. Важно е да се осъзнае връзката между доктрината на „руския свят“ и конкретни църковни решения, инициирани от патриарх Кирил през последните години — от прекъсването на евхаристийното общение с Вселенската патриаршия (15.10.2018 г.) до създаването на на „Патриаршеска екзархия на Африка“ (29.12.2021 г.) и активна подкрепа на въоръжената агресия на Руската федерация срещу Украйна (2022 г.). Поне от октомври 2018 г. всички действия на патриарх Кирил са подчинени на конкретна политическа цел. Той се стреми да увеличи радикално присъствието на Руската православна църква извън Русия, да отслаби максимално Вселенската патриаршия и гръкоговорящите поместни църкви и по този начин да наложи хегемонията и диктата на Московския патриарх на православния свят.
В сегашната ситуация е изключително важно католическата църква да реагира правилно на предизвикателствата, идващи от езическото руско православие. Както свидетелства Евангелието, “всяко добро дърво дава добър плод, а лошото дърво дава лош плод” (Мат. 7:18). Действайки в съответствие с този принцип, завещан от нашия Спасител, Църквата трябва единодушно да признае, че дървото, което днес дава „плодовете на войната“, е отровно, тоест да осъди доктрината на „руския свят“ като еретична .
Призоваваме Ваше Светейшество и Предстоятелите на поместните православни църкви също да разгледат възможно най-скоро дейността на патриарх Кирил, свързана с противопоставянето му на Вселенската патриаршия и на много поместни православни църкви, и ако тази дейност бъде призната за съдържаща признаци на схизма, за привличане на Московския патриарх към канонична отговорност.
Предвид гореизложеното молим Ваше Светейшество и блажените предстоятели на поместните православни църкви да квалифицират канонично няколко решения на Светия Синод на Руската православна църква, приети през 2018-2021 г., които според нас не съответстват на принципите на православната еклисиология и застрашават всеправославното единство:
- решението за прекъсване (едностранно) на евхаристийното общение с Вселенската патриаршия, Александрийската патриаршия, Кипърската църква и Църквата на Гърция;
- решението да се създадат — в противоречие с каноничната традиция и шестото правило на Първия вселенски събор — църковни структури на Московската патриаршия на каноничната територия на древната Александрийска патриаршия.
От името на епископите на нашата Църква и многобройните жертви на войната на Русия срещу Украйна, която Московският патриарх открито и недвусмислено публично одобрява и подкрепя, се обръщаме към Ваше Светейшество и предстоятелите на поместните православни църкви с молба:
- да осъди доктрината на „руския свят“ и да я признае за еретична;
- квалифицира действията на патриарх Кирил в каноничната територия на Александрийската патриаршия като разколнически;
- да лиши Кирил Гундяев от правото да окупира Московската патриаршия.
С искрена в Христа братска любов молим Ваше Светейшество и блажените предстоятели на поместните православни църкви да продължат да отправят своите молитви за страдащия народ на Украйна и да изпълнят молбата, изразена в това писмо – обективно, в съответствие с веруюто и свещените канони на Светата Православна Църква, да разглежда дейността на настоящия глава на Руската църква.
От името на Архиерейския събор на Православната църква на Украйна,
Епифаний,
Митрополит на Киев и цяла Украйна,
Предстоятел на Православната църква на Украйна.
[2] Името на Декларацията е английско: Декларация за преподаването на „руския свят“ (Русский мир) . Името на Декларацията е гръцко: Διακρήσηη για τη δικασταλία περι „ρωσικου κόσμου“ (Русский мир).
[3] „Ето защо ние отхвърляме ереста на „руския свят“ и срамните действия на правителството на Русия за отприщване на война срещу Украйна, която произтича от това подло и незащитимо учение със съдействието на Руската православна църква, като дълбоко неправославни, нехристиянски и нехуманни; учение, което е призовано да бъде „оправдано… осветено… и умито в Името на нашия Господ Иисус Христос и от Божия Дух” (Кръщенски обред). Както Русия нахлу в Украйна, така и Московската патриаршия на патриарх Кирил нахлу в Православната църква, като например в Африка, причинявайки разделение и раздори, с несметни жертви не само на тялото, но и на душата, застрашавайки спасението на вярващите“.
[4] Текстът на Обръщението е публикуван на портала Етос и преводът на български в Християнство. бг.
[5] Английски цитат: Точно както Русия нахлу в Украйна, така и Московската патриаршия на патриарх Кирил нахлу в Православната църква, например в Африка, причинявайки разделение и раздори, с несметни жертви не само за тялото, но и за душата, застрашавайки спасението на вярващите. Гръцки цитат: Точно както Русия нахлу в Украйна, така Московската патриаршия нахлу в Православната църква, например в Африка, причинявайки раздори и конфликти, с неизброими загуби не само в тялото, но и в душата, застрашавайки спасението на вярващи.
———–
Източник: Православна църква на Украйна
[1] Виж: Патриарх Московский и всея Руси Кирилл. Слово пастиря. Бог и человек. История спасения. Глава „О Святой Троице“.
[2] Името на Декларацията е английско: Декларация за преподаването на „руския свят“ (Русский мир) . Името на Декларацията е гръцко: Διακρήσηη για τη δικασταλία περι „ρωσικου κόσμου“ (Русский мир).
[3] Цитат на англ.: „Следователно ние отхвърляме ереста на „Руския свят“ и срамните действия на правителството на Русия в разгръщането на война срещу Украйна, което произтича от това подло и незащитимо учение със съучастие на Руската православна църква, като дълбоко неправомерни -Православна, нехристиянска и против човечеството, която е призвана да бъде “оправдана… осветена… и измита в Името на нашия Господ Исус Христос и от Божия Дух” (Обред на кръщението). Гръцки цитат: Затова ние отхвърляме ереста на „Руския свят“ и срамните действия на руското правителство за обявяване на война срещу Украйна, които произтичат от това греховно и неоправдано учение със съучастието на Руската православна църква, като дълбока неправда, не християнин, борещ се срещу човечеството,
[4] Текстът на Декларацията е публикуван на портала „Етос“: https://www.ethos.org.ua/vidkryte-zvernennya-svyashhennykiv-upcz-mp-do-predstoyateliv-pomisnyh-pravoslavnyh-czerkov/
[5] Английски цитат: Точно както Русия нахлу в Украйна, така и Московската патриаршия на патриарх Кирил нахлу в Православната църква, например в Африка, причинявайки разделение и раздори, с несметни жертви не само за тялото, но и за душата, застрашавайки спасението на вярващите. Гръцки цитат: Точно както Русия нахлу в Украйна, така Московската патриаршия нахлу в Православната църква, например в Африка, причинявайки раздори и конфликти, с неизброими загуби не само в тялото, но и в душата, застрашавайки спасението на вярващи.