Меню Затваряне

Почина доц. д-р Христо Темелски

Днес след кратко боледуване почина доц. д-р Христо Иванов Христов (Темелски) – дългогодишен директор на Църковно-исторически и архивен институт при Българската патриаршия (ЦИАИ), съобщава Българска патриаршия.

Роден е на 20 юли 1948 г. в гр. Севлиево, като израства и живее в с. Шумата. Завършва ПГ „Цв. Ганев“ в Севлиево през 1966 г. От 22.10.1966 до 5.10.1968 г. отбива редовната си военна служба в гр. Пловдив. От 5.12.1968 г. до 12.09.1973 г. е служител в ОЗ „Фридрих Енгелс“ – гр. Казанлък, в началото като химически работник, а след това като фотограф и музеен работник в новосъзданения музей на военно-техничската промишленост към завода. 

През 1973 г. е редовен студент със специалност „История“ в СУ „Св. Климент Охридски“, който завършва през 1977 г. с отлична защита на дипломна работа на тема: „Батошевският манастир – XIII-XIX век“. От същата година започва обучение в свободна аспирантура в Софийския университет, която успешно завършва през 1982 г., като дисертационният му труд в общ обем от 395 стр. е на тема: „Манастирите от Великотърновския край като национални, книжовно-просветни средища през Възраждането“. В периода на обучението си от 1975 г. до 1982 г. работи като уредник в градския исторически музей в гр. Севлиево. 

По решение на Св. Синод през 1985 г. е назначен за научен сътрудник към Църковно-историческия и архивен институт (ЦИАИ). Година по-късно става и. д. директор, а от 1995 година е директор на Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия. Автор и съставител на над 35 книги, над 600 статии и студии в областта на българската църковна история, както и на стотици статии и интервюта за български и чуждестранни медии. 

Доц. Темелски в продължение на четири десетилетия беше лицето на ЦИАИ в църковните и научните среди у нас и в чужбина. Възпитаник на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, той защитава докторска дисертация по история под ръководството на акад. Васил Гюзелев. Неговият път като историк започва от Регионалния исторически музей в Севлиево, а от далечната 1985 г., когато започва работа в ЦИАИ, до днес той е последователно научен сътрудник, изпълняващ длъжността директор (от 1986 г., след заминаването на тогавашния основател и директор на ЦИАИ проф. Тодор Събев за Женева на работа в Световния съвет на църквите) и директор на Църковноисторическия и архивен институт (от 1995 г. до днес). През цялото това време той отдава без остатък всичките си знания, сили и енергия на полето на църковноисторическата наука и по-специално на Историята на Българската православна църква. Беше познат най-вече като водещ специалист по въпросите на Българската екзархия, но интересите и публикациите му бяха в много по-широко поле на църковната история и архивното дело изобщо.

Доц. Темелски беше член на Научния съвет на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, активно сътрудничеше на Държавна агенция „Архиви“, беше гостуващ преподавател по църковна история във Велико Търново, където четеше лекции и водеше научно ръководство на докторанти в Православния богословски факултет на ВТУ „Св. Кирил и Методий“, както и в Кърджали, където преподаваше във филиал на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Доц. д-р Христо Темелски беше и един от най-активните радетели за изчистването на светлата памет на ставрофорен иконом Кръстю Тотев Никифоров (Поп Кръстю) като „предател“ на Апостола на свободата Васил Левски, споменава тази важна подробност Двери.бг.

Опелото и погребението му ще бъдат отслужени на 14 април от 11 часа в гробищния парк на село Шумата. Бог да го прости и упокои в селенията на праведните! Вечна и блажена да бъде паметта му! 

Posted in Епархийски новини, Новини, Скръбна вест

Вижте още: