Парламентът на Черна гора гласува тази нощ вот на недоверие на правителството на премиера Дритан Абазович, предава Франс прес. Агенцията отбелязва, че това открива пътя за нови политически сътресения в Черна гора.
Вотът на недоверие идва след като на 3 август 2022 г. в Подгорица Сръбският патриарх Порфирий и министър-председателят на Черна гора Дритан Абазович подписаха основния договор между Сръбската православната църква и Черна гора.
Договорът урежда собствеността на стотици манастири и църкви на СПЦ в Черна гора. Част от черногорското общество обаче смята, че споразумението не защитава достатъчно интересите на държавата. Според активисти и някои политически партии, Сръбската православна църква получава твърде големи правомощия в страната. Според опозицията, документът е бил подписан далеч от медиите и без предварително известяване.
Напрежението има геополитически измерения и е свързано с независимостта на Черна гора – бивша югославска република, която последна се отдели от Сърбия. Президентът Мило Джуканович вкара в НАТО страната, която също така е кандидат и за членство в ЕС.
Предложението за вот на недоверие към правителството беше внесено от Демократичната партия на социалистите на Черна гора на президента Мило Джуканович и беше подкрепено от 50 депутати от Скупщината от 81-членния еднокамарен парламент.
Черногорският президент иска на всяка цена да намали влиянието на СПЦ и да затвърди националната идентичност на черногорците, различна от сръбската, дори това да означава създаването на нова, независима православна църква, отбелязва АФП.
Черна гора е малда държава с население от 620 хиляди души, 1/3 от които са със сръбско самосъзнание. В същото време, СПЦ е доминиращата религиозна институция в страната, обвинявана от своите противници, че служи на политическите интереси на Белград. В страната има и Черногорска православна църква, която обаче има много малко последователи и не е призната от останалите православни църкви.