Украинският президент Володимир Зеленски подписа закон, който забранява Украинската православна църква, свързана с Руската патриаршия.
Законът, приет от украинския парламент във вторник и подписан от президента Зеленски днес – в Деня на независимостта на Украйна от Съветския съюз и две години и половина след началото на руската инвазия – предизвика силна реакция от Русия.
В речта си президентът Зеленски каза, че това решение ще укрепи суверенитета и независимостта на Украйна. „Православните украинци днес правят крачка към своето освобождение от демоните на Москва“, подчерта той.
От 2014 г. Украйна се стреми да се освободи от руското влияние във всички сфери на обществения, политически и културен живот.
Този процес беше ускорен от предоставянето на автокефалия през 2018 г. от Вселенския патриарх Вартоломей на Православната църква на Украйна, правейки я независима от Москва. Стремежът към независимост се засили допълнително с началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г., която беше открито подкрепена от РПЦ.
Украинската православна църква обяви през май 2022 г., че прекъсва всички отношения с РПЦ. Украинското правителство обаче смята, че тази църква остава де факто зависима от Русия и срещу нейни служители се провеждат наказателни разследвания.
Според проучване, проведено през 2023 г. от Киевския международен институт по социология, 66% от украинците подкрепят забраната на свързаната с Москва църква.
Освен това 54% от украинците се идентифицират с независимата ПЦУ и само 4% с тази, подчинена на Руската патриаршия, според проучване, проведено през 2022 г. от същата организация. Миналата година тези проценти са съответно 42% и 18%.
УПЦ – вързаната с Русия църква – все още контролира около 9 000 енории в Украйна, в сравнение с 8 000 до 9 000 енории, контролирани от автокефалната ПЦУ.
Едновременно с това украинският президент подписа друг законопроект, който одобрява присъединяването на Украйна към Римския статут, учредителния договор на Международния наказателен съд (МНС).
В резултат на това Украйна стана член на МНС и сега очаква, че съдът ще потърси отговорност от Русия за предполагаемите военни престъпления, извършени срещу нея.
Въпросът е особено чувствителен в Украйна, където има опасения, че украински войници, участващи в конфликта с Русия, може да попаднат под контрол от МНС. Мандатът на съда включва преследване на извършителите на геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления, което поражда опасения за потенциални правни предизвикателства за украинските сили.
–––––––––––––––––––
Източник: Orthodox Times