Меню Затваряне

Прокуратурата на Ростовска област отмени решението за реабилитация на митрополит Йосиф Чернов

Свещ. Йоан Бурдин

Свещ. Йоан Бурдин

Прокуратура на Ростовска област отмени решението за реабилитация на митрополит Йосиф Чернов (1893 – 1975).

Съобщението за това (и откъс от отговора на прокуратурата на запитването) беше публикувано от йеромонах Иаков (Воронцов).

Митрополит Йосиф Чернов е прекарал 20 години в съветските лагери.

За първи път е арестуван през 1925 г., когато все още е бил в сан на игумен, и осъден на две години за „съхранение на контрареволюционна литература“ (архив на архиерейската канцелария).

Вторият път попада зад решетките през 1935 г., вече като епископ, и е осъден на пет години по обвинение в анти-съветска агитация.

След освобождаването си през декември 1940 г., се връща в Таганрог, където оглавява нелегална християнска общност от почитатели на Йоан Кронщадски, наречена „Белият дом“.

Той тайно служи литургии, извършва свещенически хиротонии и монашески пострижения. Крие се в мазето на същата къща, където се провеждат службите.

По време на окупацията на града от немците, възобновява откритото си служение като епископ на Таганрог (от август 1942 г.). Отваря 4 църкви, затворени от болшевиките. Въпреки това, той отказва да участва в пропагандни акции на немците, не излиза от подчинение на митрополит Сергий (Страгородски) и го споменава в литургиите.

Спасил е няколко евреи от разстрел, благословил тайно събиране на средства за съветските войски на окупираната от немците територия и чрез партизани прехвърлил парите в Москва.

След патриотична реч за Петър I и величието на Русия през ноември 1943 г., е арестуван от Гестапо по обвинение, че „…е изпратен от митрополит Сергий да работи на окупираната територия в полза на СССР“ и е осъден на разстрел.

Спасен е по чудо, благодарение на това, че през януари 1944 г. немците в бързина напускат града, където той е бил затворен.

Няколко месеца по-късно обаче той отново е арестуван (сега от НКВД) и осъден на 10 години лагер със специално предназначение и заточение, като „лидер на йоанитското движение в Ростовска област, разпространяващо монархически възгледи“.

По време на разпитите му чупят всички пръсти на ръцете и те остават увредени до края на живота му. Освободен е едва през 1956 г. на възраст от 63 години. Излиза от затвора като пълен инвалид: спецслужбите му увреждат не само ръцете, но и краката. Той не може сам да става или да излиза от кола – само с чужда помощ – и дори трудно върви.

След освобождаването си е назначен за епископ на Петропавловск, а през септември 1960 г. – за архиепископ на Алма-Ата и Казахстан.

През февруари 1960 г. е издигнат в сан митрополит, а на Поместния събор през 1971 г. е избран за кандидат за Патриаршеския престол. Въпреки това, той се оттегля и нов патриарх става Пимен.

Той умира през септември 1975 г., а на 14 май 1992 г. Ростовската прокуратура напълно го реабилитира по делото от 1946 г. Именно това решение беше отменено от прокуратурата на Ростовска област.

В отговора на запитването е посочено, че решението за реабилитация на митрополита е признато за незаконно, тъй като „неговото сътрудничество с окупаторите през годините на Великата Отечествена война е потвърдено с материалите от наказателното дело“.

Това стана известно съвсем случайно, когато за разглеждане на въпроса за канонизацията на митрополит Йосиф бяха необходими материали от наказателното му дело и в отговор на искането дойде неочакван отговор. Кога точно и във връзка с какво е преразгледан случаят не става ясно от отговора.

На митрополит Йосиф, разбира се, вече му е все едно. Неговият живот и служение отдавна са оценени от Този, Чието име той е изповядал, без да се бои от преследвания и мъчения. Но за нас това е много важен, макар и тъжен, знак – знак на времето, в което живеем.

—————

Източник: Блог на Йоан Бурдин

Posted in Беседи на о. Йоан Бурдин, Новини, Новини от света

Вижте още: