На 25-ти ноември, по време на тържествената церемония за празника на СУ „Св. Климент Охридски“, бяха връчени награди на различни преподаватели.
Проф. дбн Дилян Николчев е носител на Голямата награда за научна и изследователка дейност „Св. Климент Охридски“ за 2024 г. в областта на социалните и хуманитарните науки. Наградата на Столичната община за най-добър млад учен на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за 2024 г. получи главен асистент д-р Теодор Аврамов от Богословския факултет.
В началото на тази година проф. Николчев стана известен с експертната си позиция по отношение касацията на изборите за Сливенски митрополит и небезизвестната Синодална наредба, която щеше да лиши миряните от право на глас в изборите за митрополит, ако Св. Синод я беше приел. Повече за научните приноси на проф. Николчев може да видите в базата данни за научната дейност на Софийския университет.
Проф. дбн Дилян Николаев Николчев е преподавател и изследовател в областта на църковното право и на устройството и управлението на Българската православна църква (тук). Роден е през 1961 г. в гр. Плевен. Завършил е богословие в Духовната академия (сега Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“) през 1986 г., както и право през 2008 г. в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Специализирал е римско право в Юридическия факултет на Софийския университет. От 1994 г. е преподавател по църковно право, брачно църковно право и устройство и управление на Българската православна църква в Богословския факултет. Два мандата е бил ръководител катедра и три мандата – председател на Общото събрание на факултета. Автор е на монографиите „Брак, развод и последващ брак в Православната църква“ (София, 2006), „Екзарх Стефан под „грижите“ на Държавна сигурност“ (София, 2015), „Врачански митрополит Паисий и Врачанска епархия“ (1930 – 1974)“ (София, 2018), „Струмишко-Драмска епархия (Беломорски дял, 1941 – 1942) и Драмска епархия (1943 – 1944)“ (София, 2020) и „Присовският манастир „Св. Архангел Михаил“ и старопиталището към него до началото на 60-те години на ХХ век. История, устройство и управление“ (София, 2023), както и на повече от 120 статии и студии в български и чуждестранни научни издания, специализирани в областта на църковното право и на църковната история.
През октомври т.г. на книжния пазар излезе трудът на проф. Дилян Николчев „Преговорите за вдигане на българската схизма (с акцент: тайната синодална мисия на Стобийския епископ Борис в Йерусалим през 1932 г.)“, който разказва на базата на архивни документи (някои от които новооткрити или слабо известни) историята около преговорите – явни и тайни – за вдигането на българската схизма. Изследването проследява хронологично по документи дълъг период от време – от налагането на схизмата през 1872 г., до началото на 1945 г., когато схизмата е вдигната. Специален акцент в изследването е поставен върху тайните преговори в Йерусалим през 1932 г. между Българската православна църква и Вселенската патриаршия с посредничеството на Йерусалимската патриаршия. Български пратеник в Йерусалим е Стобийският митрополит Борис (в бъдеще Неврокопски митрополит Борис) и поради това в изследването е отделено специално внимание на неговите действия в опита да се премахне наложената над Българската православна църква и българския православен народ схизма. Покрай отделните детайли около опитите за вдигане на схизмата, изследването разкрива и други интересни моменти от живота, устройството и управлението на поместната ни църква в преговорите за вдигане на българската схизма изследвания период от време.