Така тържествено в Румъния днес се почита паметта на преп. Паисий Величковски (1722 – 1794), виден потомък на украинския казашко-свещенски род от Полтавщина. Имаме много да научим от румънците как да почитаме и съхраняваме националните традиции и идентичност…
Тази година се навършват 300 години от рождението му. Този виден украинец е един от най-почитаните светци в Румъния. Видеото е от всенощната служба в Нямецкия манастир, където игумен беше преп. Паисий и където почиват неговите мощи. В този манастир някъде през втората половина на XVIII в. под игуменството на преп. Паисий, голяма част от монасите са били украински казаци (както пише преп. Паисий в писмо до Петро Калнишевски, началник на казашкия район Запорожка Сеч: „нашите братя са предимно от православната страна, наречена Запорожка Сеч”).
Във видеото всенощната служба се води от архиепископа на Яш и митрополит на Молдова и Буковина Теофан (Саву). Аскет и истински монах, много прост и открит в общуването човек, без никаква „господарска арогантност“, както често се случва с нашите постсъветски „владици“…
Монасите пеят в характерния за Света гора стил , само че на румънски. В древността тук, в Украйна също са пеели така…
Негови ученици имаше и в България. Те превърнаха Преображенския манастир в образцово духовно огнище, чиято слава не е избледняла и до днес!
Видеото виж тук: https://www.facebook.com/shumylo/videos/538918267609211
–––
Публикацията подготви: архим. Никанор, игумен на св. Църногорска обител
Текстът е от страницата на Сергий Шумило