Меню Затваряне

Румънският патриарх Даниил и Русенският митрополит Наум съслужиха в Букурещ

На 27 октомври 2024 г., когато се почита паметта на преп. Димитър Басарбовски, в Патриаршеската катедрала на Румънската православна църква в Букурещ беше извършена съборна света литургия и тържествена прослава в лика на светците на румънския повижник преп. Макарий Протопсалт (1763 – 1836). Литургията и чинът на канонизацията на новия светец бяха водени от патриарха на Румънската православна църква Даниил.

Съслужиха му първойерархът на Кипърската православна църква архиепископ Георги, Русенският митрополит Наум (Българска православна църква), митрополитът на Верия Пантелеймон (Еладска православна църква), митрополит Нектарий (Кипърска православна църква), архиереи и духовенство от Румънската православна църква. Синодален томос за канонизирането на преп. Макарий прочете патриаршеският викарий, секретар на Св. Синод на Румънската православна църква епископ Варлаам.

Благочестивият и преподобен Макарий Протопсалт е бил съставител на църковни песнопения и пламенен родолюбец, смирен монах, добър служител на Христовата Църква и виден оратор. Той продължава делото на преводаческата школа на преп. Паисий Величковски и дава началото на мощна реформа в Румънската църква с превода и приспособяването на богослужебните текстове от неразбираемия за народа гръцки език на съвременен румънски.

Роден е през 1763 година. На младини учи известно време в Одеса, където научава и гръцки език, след което се връща в Букурещ и става възпитаник на отец Макарий Даскала и отец Дионисий, ученици на изключителния украински светец преп. Паисий Величковски. Под тяхно влияние той отива на Света гора, където приема монашество с името Макарий и започва да превежда църковни химни.

Преп. Макарий Протопсалт (1763 – 1836)

При своето завръщане в родината в периода 1804-1805 г. е назначен за проповедник на княжеския двор в Букурещ. По-късно възстановява старо манастирско училище край Търговище.

След 1819 г. възстановява музикалното училище на Угровлашкия митрополит. Спазвайки заветите на преп. Паисий Величковски, той работи върху преводи на богослужебни химни от гръцки на румънски, като се опитва не само да превежда, но и да адаптира църковните химни на румънски на нов нотопис.

През 1823 г., въпреки съпротивата, той успява да отпечата някои богослужебни книги,

С усилията на преп. Maкарий Протопсалт в църкви, където се е пеело предимно на гръцки език, което малцина са разбирали, псалтите започват да пеят на румънски език.

Макарий Протопсалт става най-близкият помощник на Угровлашкия митрополит Григорий, ученик на преп. Паисий Величковски и основава много музикални училища за псалти. В последните дни от живота си Макарий живее в манастира „Вифората“. Умира на 30 август 1836 г.

––––––––––––

Източник: Страници на Русенски митрополит Наум и Сергий Шумило

Снимки: Doxologia.ro и Русенска митрополия

Posted in Новини, Новини от света

Вижте още: