“Si vis pacem, para bellum” или “Ако искате мир, пригответе се за война”, гласи латинската поговорка, приложима на практика през последните месеци на украинско-руската граница.
Волоколамският митрополит Иларион, отговарящ за външноцърковните отношения на Московската патриаршия, беше ясен: след Александрийската патриаршия, Московската патриаршия възнамерява да създаде екзархия в Константинопол (Истанбул), за да задоволи нуждите на рускоезичните вярващи в Турция.
“Руснаците няма да спрат в Константинопол”, посочват гръцки митрополити, които са изучавали задълбочено действията на Руската църква.
Според информация от Министерство на външните работи на Гърция, планът на Московската патриаршия е да “настъпва” във всички райони на Югоизточното Средиземноморие и Близкия изток.
Йерусалимската патриаршия е приятелски настроена към Москва, тъй като не иска да изгуби подкрепата на Русия “от съображения за оцеляване”, а в Турция, в сърцето на Вселенската патриаршия, руснаците искат да влязат преди всичко по семиотични (знакови) причини.
Руският план предвижда и „инвазия“ в Кипър чрез митрополити, които са близки до Руската църква. Например, много от епископите и енориите никога няма да се съгласят с избора на Кипърския архиепископ Хризостом да подкрепи Вселенската патриаршия и да признае автокефалията на Православната църква на Украйна – ход, който разгневи Московската патриаршия и Кремъл.
Руският план за действие предвижда също създаването на руска “екзархия” в Гърция, която по груби сметки може да наброи до 400 000 членове.
Сред християнските общности, които могат да признаят Московската патриаршия като най-висша църковна власт, са много енории и митрополити, които следват стария календар. Подкрепата от финансово силната Московска патриаршия няма да ги остави безразлични.
Митрополитите на Гръцката църква (Месогейски Николай и митрополитът на Корфу Нектарий), както и конкретни манастири на Атон също показват, че са привлечени от позициите на Русия. Те очевидно подкрепят официалната Гръцка църква, но в частни дискусии са по-склонни да приемат позициите на Руската църква.
Освен това митрополитите на Тракия алармират и уведомяват Свещ. Синод на Гръцката църква, че в техните райони хиляди антиваксъри могат да бъдат откъснати от тялото на официалната църква и „осиновени“ от Московската патриаршия, признавайки я за най-висшата църковна власт.
Също така много християни от понтийски произход (т.нар. “понтийски гърци”), които приемат антиваксърска реторика, се идентифицират повече с позицията на Москва.
Гръцкото министерство на външните работи внимателно наблюдава действията, които се развиват на църковната шахматна дъска в Югоизточното Средиземноморие.
Висши служители в Министерството на външните работи на Гърция са дълбоко притеснени от информацията за манастирите на Атон, които поддържат отлични отношения с Руската църква и чрез определени „институции“ финансират с огромни финансови средства църковни уеб сайтове, които укрепват позицията на Руската църква срещу Вселенската патриаршия.
Според източници на Вселенска патриаршия с такива финанси е създаден църковен уеб канал с ежечасни новини и скъпи телевизионни продукции. Гръцкият министър-председател Константинос Мицотакис и министърът на външните работи Никос Дендиас вече са информирани от Атинския архиепископ Йероним и останалите митрополити за „руската” инвазия в Гърция и последствията, които това може да има за страната.
——
Източник: Orthodox Times