
В началото на февруари Св. Синод на Православната църква на Украйна (ПЦУ) излезе със съобщение след свое заседание за няколко свои важни решения, две от които се отнасят до диалога с Рим и с Киевския митрополит Онуфрий (УПЦ).
През декември 2024 г. делегация на ПЦУ, водена от Киевския митрополит Епифаний посети Италия. Това е първото официално посещение на предстоятеля на ПЦУ заедно с архиереи, духовенство и миряни в гр. Бари, където те отслужиха Божествена литургия в базиликата над мощите на св. Николай Чудотворец и се помолиха за мир в Украйна.
Делегацията проведе редица срещи, една от които на 13 декември с папа Франциск във Ватикана. Отбелязвайки конструктивния характер на тази среща, Св. Синод на ПЦУ реши, че ще продължи сътрудничеството с Римокатолическата църква и Светия престол въз основа на принципите на междухристиянския диалог, утвърдени в Православна църква.
Синодът изслуша доклада на митрополит Епифаний за участието му с представители на ПЦУ на срещата в Полша. Припомняме, че от 9 до 11 декември във Варшава се проведе Европейската икуменическа консултация за справедлив мир. Събитието се организира от Конференцията на европейските църкви (КЕЦ) съвместно с Полския икуменически съвет в рамките на програмата „Пътища към мира“. Консултацията събра представители на християнски църкви от различни европейски страни, включително значителна делегация от украински църкви и религиозни лидери.
Синодът подкрепя позицията на предстоятеля, изразена от него в речта му на Европейската консултация във Варшава на 10 декември 2024 г., и по-специално да подкрепя още един призив към Киевския митрополит Онуфрий (УПЦ) и тези, които са с него за конструктивен диалог без предварителни условия.
В същото време членовете на Синода бяха принудени да изразят дълбоко съжаление във връзка с поредната демонстрация на неприязнено и пристрастно отношение към Православната църква на Украйна от страна на архиереите на Полската православна църква, чието ръководство демонстративно игнорира важната среща.
Със синодални постановления се утвърждават Календарната комисия и Комисията по междухристиянските отношения в новия им състав, като в съответствие с предложението на Синодалната календарна комисия бяха направени промени в църковния календар на Православната църква на Украйна по отношение на възпоменателните дати, дните за почитане на отделни светци и тяхното именуване.
Св. Синод даде своето благословение за откриването на два манастира и назначи техни ръководители.