Меню Затваряне

Сергий Шумило: „Поздравявам отец Гавриил с избора му на такова отговорно служение!“

Сергий Шумило

Сергий Шумило

Днес в древнобългарския манастир Зограф на Света гора Атон братята на манастира избраха нов игумен. С мнозинство бе избран отец Гавриил, който дълги години беше първи епитроп на манастира.

Отец Гавриил (в света Георги Каратотев) е роден на 11 декември 1973 г. в София. От 1997 г. е послушник в манастира Зограф, където година по-късно, на 20 декември 1998 г., приема монашески постриг. На 24 октомври 2003 г. е ръкоположен за йеромонах. Оттогава той изпълнява послушанието на първи епитроп на манастира. Поздравявам отец Гавриил с избора му на такова отговорно служение! Припомням, че на 27 януари 2025 г., на 86-годишна възраст, почина игуменът на българския Зографски манастир схимандрит Амвросий (Тюроленков), който беше от 1981 г. е монах на този атонски манастир, а от 1997 г. до 2025 г. и негов игумен.

Зографският манастир е най-старият славянски манастир на Света гора Атон. Основаването му датира от десети век. Предполага се, че свети Антоний Печерски, бъдещият основател на Киево-Печерския манастир, е пребивавал тук известно време. През XVI в. ктитор на манастира е молдовския владетел Стефан III Велики, който помага много за възстановяването на манастира.

От края на XVI в. манастирът поддържа тесни връзки с украинските монаси. Именно тук затворен в пещера е живял украинският полемист Йоан Вишенски. Известно е, че тук е пребивавал и игумен Исаак Борискович от Волин, който през 1621 г. става епископ на Луцк и Острох. Оттогава в българския манастир живеят много украински монаси, които през 40-те години на XIX в. основават на територията на манастира отделен „казашки“ скит – Черни вир, който дълго време е център на българо-украинските духовни и културни връзки на Атон.

Основател на този скит е монахът от Зографския манастир и бивш боен другар от Нижинския казашки полк йеросхимонах Григорий (Голуб), потомък на хетмана Олифер Голуб. През XVIII в. в богатата библиотека на Зографския манастир са работили видни украински филолози като отец Якив Блоницки и отец Паисий Величковски. Сред дарителите на Зографския манастир през XVII и XVIII в. са украинските хетмани Иван Самойлович, Иван Мазепа, Иван Скоропадски, Данаил Апостол, както и много представители на благородното украинско казашко офицерство.

Posted in Блог на Сергий Шумило, Светогорие

Вижте още: