Президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски смята, че има координирана държавна политика между българските власти и Българската православна църква (БПЦ), съобщава БТА.
„Безобразието отива дотам, че от БПЦ казват, че признават църквата в Северна Македония, а за името ѝ ще размислят в следващия период. Кои сте вие да размисляте?“, попита Стево Пендаровски в интервю за телевизия „24“, след като вчера Св. Синод на БПЦ „с благодарност към Бога и духовна радост приветства решенията за вдигане на схизмата и влиза в канонично и евхаристийно общение с Православната църква на Северна Македония“. Въпреки това, „въпросът за името на Православната църква на Северна Македония предстои да бъде разгледан“ (тук).
В канцеларията на Св. Синод на БПЦ са постъпили две писма – от Вселенска патриаршия и от Сръбската православна църква, в които Православната църква на Северна Македония се нарича с различни имена: в писмото от Константинопол тя е именувана „Охридска архиепископия“, а в писмото от СПЦ – Македонска православна църква-Охридска архиепископия (МПЦ-ОА), тъй като и Сръбският патриарх Порфирий връчи „томос за автокефалия“ на архиепископ Стефан още на 5 юни, макар Вселенска патриаршия да беше обявила месец по-рано, че приема в евхаристийно общение църквата на Северна Македония. Затова и наименованието предстои да бъде обсъдено допълнително.
На 9 юни Вселенският патриарх Вартоломей връчи на архиепископ Стефан Синодален акт за приемане на Църквата на Северна Македония в литургическо и канонично единство (тук).
Същевременно Синодът на Атинската архиепископия изрази сериозна загриженост преди всичко относно използването на името „Македонска православна църква“ в писмо до Сръбската патриаршия, „тъй като това навлиза във вътрешните работи на Гръцката църква, която също има зона под своя юрисдикция, наречена „Македония“.