Евтимия Евтимиу, Orthodox Times
Значително развитие в отношенията между Украинската православна църква (УПЦ) и Московската патриаршия се разигра в четвъртък следобед.
По-конкретно, няколко епископи на УПЦ изразиха остра съпротива срещу решенията, взети миналата седмица от Синода на Руската православна църква относно епархиите на УПЦ, разположени в окупираните от Русия територии.
На 24 октомври Синодът на Руската църква реши да освободи Донецкия и Мариуполски митрополит Иларион от ръководната длъжност на тази митрополия на УПЦ.
Преди това руският синод отстрани по подобен начин митрополитите на УПЦ от други окупирани региони в Украйна. Според Оrthodox Times много епископи на УПЦ – според съобщенията, водени от митрополита на Одеса Агатангел – осъдиха тези действия чрез публикации в социалните медии. Те подчертаха, че тези мерки „са взети едностранно, без предварителна консултация с Украинската православна църква, която е канонично независима след Томоса, издаден от патриарх Алексий на 27 октомври 1990 г. и препотвърден от Светия Синод на УПЦ на 27 май, 2022 г.”.
В съвместно изявление, публикувано в техните лични акаунти в социалните медии, епископите на УПЦ заявиха:
„Ние, епископите на Украинската православна църква, остро осъждаме това решение като неканонично, тъй като църковното право урежда правилните взаимоотношения между православните църкви“.
Изявлението продължава:
„Вторият канон на Втория вселенски събор подчертава необходимостта от зачитане на юрисдикционните граници и предупреждава срещу всеки опит на една църква да завземе контрола върху друга територия. Осмото правило на Третия вселенски събор изрично забранява на всеки епископ да се намесва в юрисдикцията на друг. Освен това, това решение има за цел да подкопае независимостта на Украйна и да застраши самото съществуване на Украинската православна църква, особено при тежките обстоятелства на продължаващия военен конфликт на украинска земя“.
Изявлението на епископите още подчертава:
„Неканоничното отстраняване на Донецкия митрополит Иларион, който е от украински произход, и назначаването на руски епископ на негово място, разкриват намерението на Москва да анексира каноничната територия на Украинската православна църква, заплашвайки нейната автономия и независимост“.
Накрая епископите на УПЦ заключават:
„Ние не приемаме това решение и настояваме за незабавната му отмяна. Призоваваме за прекратяване на агресивната църковна политика срещу Украинската православна църква и нейното страдащо паство, както и за зачитане на юрисдикционните граници на УПЦ, суверенитета и териториалната цялост на Украйна“.
Декларацията завършва с подписите на епископите, с изключение на подписа на митрополит Онуфрий.