
На 13 март почина бившият † Солунски митрополит Антим, оставяйки след себе си силно паство, тъй като вярващи, приятели и врагове са единодушни, че той е бил буйна личност, която е предизвиквала силни реакции и е влизала в конфликт както с йерархията, така и с много фигури в политическия свят.
С грандиозно шествие и музика от армейския оркестър тленните му останки бяха пренесени с военна катафалка от храма „Света Премъдрост Божия“, където беше отслужено опелото, до двора на митрополията, където той служи 20 години. Тялото му беше положено в кенотафа1 на покойния митрополит Генадий.
Кратката погребителна церемония бе водена от неговия приемник Солунския митрополит Филотей, който с благоговение се прости с покойника. Множество архиереи и вярващи съпроводиха тленните останки на блажения Антим до мястото на последното му упокоение, като накрая заедно изпяха няколко пъти „Христос воскресе“, а военен оркестър отдаде почит със стрелба.
Малко преди да бъде погребан ковчегът с тленните останки, митрополит Филотей хвърли пръст, която роднините на г-н Антим му донесоха от неговия роден град Пиргос. Близките роднини, племенниците му, архиереите, които го познаваха и съслужиха с него, както и вярващите от Еврос и Солун, които през всичките тези години приеха пастирството му, бяха съкрушени. С погребението приключи 20-годишното присъствие на митрополит Антим в Солун; той ще почива завинаги в града, който обичаше и с който беше свързан до края на живота си.

Дионисиос Русас е роден през 1934 г. в Салмони, Илия, и е син на учителя Димитриос и Аргири. През 1952 г. той издържа изпитите във факултета по философия и право на Атинския университет, като избира първата специалност. През 1957 г. получава диплома от Философския факултет на Атинския университет. Първоначално той работи като неплатен асистент в катедрата по византийска филология, както и като учител в училищата за гръцко образование, където служи и като директор на гимназия. В същото време учи в Богословското училище на Атинския университет, откъдето получава диплома през 1963 г.
Неговият църковен път започва през 1964 г., когато е ръкоположен за дякон от митрополит Гавраил Тирски, а на следващата година, през 1965 г., за презвитер. Той влиза в йерархията през 1974 г., когато е ръкоположен за митрополит на Александруполис в църквата „Свети Василий“ в Мецово, Атина. Така до 2003 г., след смъртта на Солунския митрополит Пантелеймон, той се свърза с архиепископ Христодул, за да го премести в овдовялата Солунска митрополия, както е договорено между тях от 1998 г.
Вследствие неговият избор митрополит Хризостом на Закинтос и различни граждани се обръщат към Държавния съвет относно избора на Антим за митрополията на Солун, оплаквайки се, че необходимият вот за преместването му не е бил проведен и че тайната на вота е била нарушена. В решението си Държавният съвет се произнася по законосъобразността на прехвърлянето. В крайна сметка Антим е назначен за митрополит на Солун и е интронизиран на 18 юни 2004 г. в катедралата „Агия София“ в Солун.
Дори издигането му за митрополит на Солун предизвиква вълнения в църковната йерархия. Той е в центъра на конфликти и съдебни разследвания относно управлението на даренията, както и изграждането на фондации. Бил е два пъти кандидат за архиепископ на Атина – през 1998 и 2008 г.
Солунският университет „Аристотел“ на 15 юли 2017 г. го обявява почетен доктор на катедрата по пастирско и социално богословие на Факултета по теология.
–––––––––––––––––––––––
Превод: Щелян Димов
Източници: www.voria.gr и www.cnn.gr
–––––––––––––––––––––
- Кенота́ф (на старогръцки: κενοτάφιον, от κενός – празен, и τάφος – гроб) е надгробен паметник без гроб – на място, което не съдържа тленни останки на покойния, своего рода символичен гроб. ↩︎