На 14 октомври хиляди вярващи в Румъния се стекоха на поклонение на празника на св. Параскева (Петка) Българска, наречена още Параскева от Яш на (румънски Cuvioasa Parascheva). Мощите на св. Петка са изложени в катедралата в Яш, Румъния, която носи нейното име. След като тялото ѝ е намерено нетленно в Епиват, мощите са поставени в църквата „Свети апостоли“, докато през 1223 г. българският цар Йоан Асен II ги премества във Велико Търново, древната столица на България, в катедралата „Успение Богородично“.
Впоследствие българският патриарх св. Евтимий Търновски съставя нейното житие и я провъзгласява за преподобна в Църквата, като определя паметта й за 14 октомври. От около XIV век почитането на св. Параскева се разпространява в Румъния и извън нея.
През 1393 г. мощите са предадени на княз Мирча I чел Бътран (Мирча I Стари, защитник от османските нашествия). Княз Мирча (1355 – 1418) е владетел на Влашко от 1386 до 1418 г. и е бил много близък до българския царски двор, син на подчинения на българския цар войвода Радул І, баща на Влад II Дракул и дядо на Мирчо II и Влад Цепеш.
По-късно мощите са предадени на сръбската принцеса св. Ангелина, която ги премества в Белград, където остават до 1521 г., когато турците окупират Сърбия. След нашествието са пренесени в Константинопол (Цариград). Няколко години по-късно Константинополският патриарх ги откупува на висока цена и те стават собственост на Константинополската патриаршия. През 1640-41 г. патриарх Партений I Константинополски ги дава на княз Василе Лупу от Молдова.
Мощите са положени в Яш , столицата на област Молдова в Румъния, в новопостроения манастир „Св. Трима светители“. Те остават там до 26 декември 1888 г., когато пожар опустошава църквата, но мощите остават непокътнати. След това са преместени в новопостроената катедрала в същия град, където все още се съхраняват за поклонение.
В църквата „Св. Параскева“ в град Роман, Румъния, е съхранена фреска от 1550 г., която изобразява посрещането на мощите на св. Петка в Търновград през 1238 г. На стенописа се виждат фигурите на българския цар Йоан Асен II (1218–1241), неговата майка царица Елена, съпругата му царица Ана и търновския патриарх, а зад тях – църквата, в която ще бъдат положени мощите. Вляво от царя са фигурите на боляри и духовници, а зад тях се вижда Търновската крепост. Стенописът има надпис: „Пренасяне на мощите на св. Параскева в славния град Търново“.
Св. Параскева е почитана от българската, гръцката, румънската и сръбската църква, затова е известна като св. Параскева Българска, св. Петка Търновска, св. Петка Молдовска, св. Параскева от Яш, св. Петка Балканска. Румънците често я наричат „нашата майка св. Параскева“.
Публикуваме снимки от румънски прицърковни медии от днешния празник на св. Параскева в Яш и видео с общ изглед от мястото на поклонението.