Меню Затваряне

Църквата на Кипър призова за солидарност след опустошителните пожари на острова

Разрушителните горски пожари, които наскоро опустошиха Кипър и доведоха до екологична катастрофа, предизвикаха реакция на съпричастност от страна на Кипърската църква. Светият Синод отправи официален апел към вярващите и цялото общество и публикува енциклика, която да бъде прочетена по време на неделните богослужения, в която епископите изразиха дълбока скръб и съчувствие към пострадалите от бедствието, съобщава Orthodox Times.

„Всички станахме свидетели на неизразимата болка и страдание на нашите братя и сестри, причинени от ужасяващата трагедия с множеството пожари. Изображенията, които достигнаха до нас, са наистина шокиращи“, се казва в обръщението на Кипърската църква.

Енцикликата подчертава не само мащабите на природното бедствие, но и сериозните социално-икономически последици – от загубата на човешки животи и унищожаването на домове до опустошаването на природната среда и загубата на препитание за много хора.

Светият Синод категорично заяви, че в такава ситуация Църквата и вярващите не могат да останат безучастни. „Като Църква и като кипърски гърци, не можем и не бива да останем безразлични или пасивни пред тази трагедия“, се посочва в документа.

В тази връзка бе обявена дарителска кампания, която ще се проведе във всички църкви и ще започне в неделя на 3 август. Събраните средства ще бъдат насочени в подкрепа на засегнатите общности. Отделно от това, ще бъдат предоставени и дарения от страна на Кипърската архиепископия и митрополиите.

„Призоваваме всички да се включат и да дарят според възможностите си. Това ще бъде ясен израз на нашата любов, състрадание и християнска отговорност към ближния“, се казва още в апела.

С послание за единство и практична помощ, Кипърската православна църква се надява да обедини усилията на обществото в подкрепа на пострадалите, като се погрижи и за необходимата духовна утеха в този труден момент.

Смъртоносният пожар в Кипър се смята за най-мащабният и унищожителен в последните години. Засегнатата от пожара площ е 100 квадратни километра, което е пет пъти по-голяма от град като Солун. Европейският съюз и Египет изпратиха помощ, но въпреки това са изпепелени 24 000 акра земя, изгорени са десетки къщи, автомобили, офиси на фирми и занаятчийски центрове и работилници.

Posted in Новини, Новини от света

Вижте още: