В началото на август предстоятелят на руското подворие в Чехия протойерей Николай Лищенюк беше обявен за персона нон грата от чешките власти. Обвиненията са в „създаване на структура за влияние с подкрепата на руските власти и застрашаване сигурността на страната“. Свещеникът трябва да напусне Чехия до един месец, съобщава чешкото издание Denikn.cz.
Според официалната му биография 51-годишният руснак Николай Лищенюк започва служението си като свещеник при храм „Вси светии“ в Кулишки – представителство на Александрийската патриаршия в Москва.
След пристигането си в Чехия през 2001 г. е назначен за предстоятел на храм „Свети вмчк Георги Победоносец“ към Посолството на Руската Федерация в Прага (Чехия), а от 2006 г. е представител на РПЦ в Карлови Вари при Православната църква на Чехия и Словакия и предстоятел на храм „Св. Петър и Павел“. През 2007 г. е отркито представителство (подворие) на Руския патриарх в Прага, а през 2009 г. Лищенюк е вече начело на целия чешки клон на РПЦ.
С решение на Синода на РПЦ от 25 август 2022 г. Лищенюк е назначен за заместник-председател на Отдела за външни църковни връзки.
През август 2023 г. Министерството на външните работи на Чешката република прекратява разрешението му за пребиваване. Лищенюк оспорва това решение, обръща се към Конституционния съд, но губи делото, е вече е бил и под наблюдението на чешките специални служби заради „нежелателни дейности“, пише Religia.mk.
В документите по делото се посочва, че с помощта на държавните органи на Руската федерация свещеникът е организирал „структура за влияние, която имала за цел да поддържа сепаратистките тенденции в страните от Европейския съюз“. Поради това според властите в Чехия възниква „оправдано предположение за заплаха за сигурността на страната“.
В чешките медии се появява и информация за връзки на духовника с руски бизнесмени по време на ремонта на храма в Карлови Вари, както и за „мътни приходи“ на Руската православна църква от фирма за отдаване под наем на апартаменти и места в Чехия. Още през юни 2024 г. Конституционният съд на Чешката република излезе с окончателно решение, а месец по-късно се проведе извънредно заседание на Чешкия парламент относно дейността на структурите на Руската православна църква в страната.
Според председателя на парламентарната комисия по външна политика на Чехия Павел Фишер „би било грешка да се позволи на юридически лица, които са свързани с враждебна към нас държава, да работят у нас“. Още повече, че представителството е подчинено на патриарх Кирил, който е в санкционния списък на Чехия от април 2023 г., припомни Фишер по време на пресконференция по повод експулсирането на руския свещеник.
Чешките медии припомнят и случая с експулсирането от България на предстоятеля на руското подворие в София архимандрит Васиан (Змеев) през септември 2023 г., заедно с още един свещеник и един служител. Преди това той получи забрана за влизане в Република Северна Македония с още трима руски дипломати. Македонски медии тогава посочиха Змеев като координатор на Балканите за руската църковна политика с особено влияние в България и Северна Македония, който е имал интензивни посещения в Северна Македония и чести срещи с архиепископ Стефан и митрополитите Григорий и Петър.
Подобен случай имаше през януари 2024 г., когато Естония експулсира Талинския митрополит Евгений (Решетников) поради позицията му относно войната в Украйна. Естонските власти отказаха да подновят разрешението му за пребиваване, като му дадоха краен срок до 6 февруари да напусне страната, позовавайки се на опасения относно предполагаема заплаха за националната сигурност. Естонското правителство отправяше многократни призиви към митрополит Евгений да се въздържа от подкрепа на режима в Кремъл, но митрополитът продължи да се противопоставя на тези искания, което доведе до решението на естонските власти да забранят пребиваването му в страната.