Меню Затваряне

МОН обмисля да въведе час по добродетели и религии с избор между различни програми

Министерството на образованието и науката (МОН) подготвя промени в учебните програми, като целта е те да имат възпитателен елемент, съобщава Дневник. Просветният министър Красимир Вълчев днес на среща с Българския патриарх Даниил заяви, че министерството обмисля да въведе „час по добродетели и религии“.

Срещата идва след разпространяването на две петиции една след друга в публичното пространство: първата е Отворено писмо против задължителното религиозно обучение, а скоро след това последва и петиция В подкрепа на въвеждането на Религия-Християнство-Православие като редовен предмет в българските училища.

Откакто пое поста, патриархът настоява за въвеждането на предмета „Религия“, като част от задължителната подготовка. И сега учениците имат право да изучават религия, но като избираем предмет. Подобни часове има и в повечето европейски държави, а честа практика е в тях да не се поставят оценки на учениците.

На фона на започналото поредно противопоставяне по тази тема в българското общество обаче, министър Вълчев обясни на срещата в Синодната палата, че в момента министерството подготвя в учебните програми промени, които имат за цел да засилят елемента на възпитание, тъй като то е във всеки час, затова трябва да се акцентира върху него и във всяка учебна програма и по всеки предмет.

„Заедно с това обсъждаме и въвеждане на час по добродетели и религии. Ако този час влезе сред задължителните, ще има възможност за избор между различни програми. Тези, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се учи етика, добродетели, ценности“, посочи министър Вълчев. Според него това може да стане поетапно в различните класове.

Патриарх Даниил поздрави министъра за заявената воля и изрази готовност експерти от Българската православна църква да се включат в обсъждането на бъдещи промени, посочва пресслужбата на Българската патриаршия. По време на срещата бяха поканени и деканите на двата богословски факултета в София и Велико Търново – доц. Ивайло Найденов и проф. Магдалена Легкоступ, обсъден бе и натрупаният опит след влизането на избираем час по православно християнство в училищата и разработените учебници за него. Патриархът подчерта, че това следва да бъде образователен предмет, чрез който да се изучават ценности, история и християнско изкуство, а само при желание тези знания да се надграждат.

Posted in Новини, Новини от страната

Вижте още: