
Игуменът на светогорския манастир „Есфигмен“ архимандрит Вартоломей изрази сериозното си безпокойство във връзка със слуховете за неопределено отлагане във времето на действията за прекратяване на окупацията на светогорския манастир „Есфигмен“.
Както пише известният духовник, „според скорошна статия във в „Параполитико“1 гръцкото правителство отлага за неопределено време операцията за прекратяване на окупацията на манастира „Есфигмен“, поради несъгласието на крайнодесния политик Велопулос, партията „Ники“, Латинопулос и Кремъл, игнорирайки предвидената в конституцията духовна принадлежност на Света гора към Вселенската патриаршия. Това е то!
Ако тази информация е вярна, то значи вратите на Света гора са отворени, при това съвсем „официално“ и потвърдено от компетентните органи, за всеки, който иска и може да носи расо – да влиза нелегално в Света гора и да прави там каквото си пожелае, без никой да може го контролира. „Православие или смърт“?!
По-специално, в абзаца от посочената статия, посветен на есфигменския въпрос, се казва:
„Въпреки факта, че патриарх Вартоломей наскоро настоя пред министър-председателя да има (незабавна) операция в манастира “Есфигмен” на Света гора, доколкото съм информиран, това няма да се случи в момента, защото просто… условията не го позволявали. По-точно, новият губернатор на Атонската държава Алкивиадис Стефанис на работна среща, която проведе с министър-председателя Кириакос Мицотакис и министъра на външните работи Георгиос Герапетрит, изрази мнение, че точно сега не е време за безредици на Света гора. Абсолютно логично становище, базиращо се на това, че подобен развой, заедно с другите събития, би налял вода в мелницата и на Велопулос, и на “Ники”, и на Латинопулос. С прости думи, и ако съм разбрал правилно, новият губернатор на Атон вече си е съставил мнение по въпроса, и държи на дипломатичен подход. От своя страна централната власт, разполагаща вече с пълни подробности по този въпрос, може би дърпа ръчната спирачка на целия разговор, пренебрегвайки „искането“ на патриарха. Същевременно обаче, никой не пренебрегва фактора „Русия“, която също не би искала промяна в съществуващото status quo в манастира „Есфигмен“. Като цяло говорим за една абсолютно объркана история, която няма изгледи в обозримо време да се разплете…“.
В отделно интервю за същото издание, атонският губернатор Стефанис казва:
„Въпросът за Есфименската света обител вълнува както Света гора, така и цялото гръцко общество. Проблемът има както правни, така и духовни измерения. Важно е да се осъзнае, че никой въпрос не може да бъде решен със сила, особено на място като Атон, място – символ на духовност, мир и отдаденост на аскетичния живот. Пренасяйки напрежението и проблемите на външния свят вътре в Атон, неговият характер се обезличава. Затова приоритет е запазването на мира и хармонията, за да продължи Света гора да бъде символ на духовен мир, аскетизъм и вяра“.
Както всички виждаме, гръцката държава отново абдикира от своите задължения да гарантира реда и законността на Атонския полуостров под благовидния претекст за „запазване на мира и хармонията“, но всъщност – поради дребнави политически сметки. Това политическо късогледство обаче в крайна сметка ще струва скъпо както на самото правителство на Мицотакис, което „с едната ръка огън пали, с другата вода налива“, така и на самото гръцко общество, което предпочита да наблюдава пасивно неспособността на политиците си да гарантират върховенството на закона по цялата територия на Гърция. Или Атон не е част от тази държава?
—————