Меню Затваряне

Изложба в Сливен за празника на св. братя Кирил и Методий – слово и вяра в образи през детските очи

Денят на светите братя Кирил и Методий ще бъде тържествено почетен с откриването на изложбата „Небесни закрилници през детските очи“, която представя творбите на деца от общообразователните и неделните училища при храмовете в град Сливен.

Вече няколко години Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений, заедно с Културно-просветния отдел към Сливенска митрополия с директор Ани Вълева, полагат целенасочени и последователни усилия в посока на утвърждаване мисията на Църквата чрез устройване, подкрепа и развитие на неделните училища в храмовете на Сливенската епархия.

В рамките на църковните училища децата имат възможност да се запознаят с богослужебния живот, основите на православната вяра, житията на светиите, както и да се включват в разнообразни занимания, свързани с доброволчество, приложни и изящни изкуства. Често се осъществяват и междупредметни връзки с училищното обучение – история, български език и литература, изобразително изкуство, музика и компютърно моделиране. По този начин се насърчават не само знанията и творческите умения, но и добродетели като милосърдие, съпричастност и благотворителност.

Изложбата носи символичното послание, че децата „превеждат“ вярата и духовните ценности на езика на образите. Именно поради тази причина е избран 11 май – ден, в който словото оживява в цвят, форма и детско вдъхновение.

Откриването ще започне на 11 май от 17:00 ч. във фоайето на зала „Сливен“, където ще бъдат изложени творбите на децата.

Posted in Ангелофания, Култура

Вижте още: