Меню Затваряне

Патриарх Вартоломей: Въпросът за общото празнуване на Пасха е ключов за единството на християните

Сутринта на 1 януари 2025 г. Вселенският патриарх Вартоломей оглави Божествената литургия за празника Обрезание Христово и възпоменание на св. Василий Велики, отслужена в патриаршеския храм във Фенер.

На Вселенския патриарх съслужиха Халкидонският митрополит Емануил, Филаделфийският митрополит Мелитон, Мириофитският и Перистасийски митрополит Ириней, Мирликийски митрополит Хризостом, Писидийският митрополит Йов, Бурсанският митрополит Йоаким и Селевкийският митрополит Теодор. Божествената литургия бе отслужена по традиция от Великия еклисиарх Григорий.

След литургията, в обичайното си новогодишно слово, произнесено в Тронната зала на Патриаршеската резиденция, Вселенският патриарх подчерта:

За нас, православните, първият ден на Новата година съвпада с празника Обрезание на нашия Господ Иисус Христос и свещената памет на св. Василий Велики. Това придава радостен, празничен, духовен и съзерцателен характер на събитието.

Тази година, навлизането в новолетието е допълнително пропито с духовно благоухание, вкоренено в ранните християнски векове от знаменателното събитие на Първия вселенски събор в Никея, свикан през IV век, малко преди рождението на Св. Василий Велики, светилото на Църквата, когото честваме днес. Този събор, чиято 1700-годишнина отбелязвамe тази година, повлия дълбоко върху богословската мисъл и църковния курс на св. Василий и други велики богослови (както от четвърти, така и от следващите векове.

Първият Вселенски събор, свикан в Никея през 325 г. сл. н. е., положи основите на християнското единство, определяйки вярата, която поддържаме днес. През май 2025 г. Вселенската патриаршия, в сътрудничество с Римокатолическата църква, ще отбележи тази годишнина със съвместно честване в Никея. Наше смирение предвижда да посрещнем Негово Светейшество папа Франциск за този повод. Тази годишнина също извежда на преден план неотложния въпрос за единното празнуване на Пасха сред християните, неразделна част от насърчаването на християнското единство.

Тази година се навършват и 60 години от взаимното премахване на анатемите между Стария и Новия Рим от папа Павел VI и Вселенския патриарх Атинагор на 7 декември 1965 г. Този исторически акт полага крайъгълния камък за сближаването и диалога на любовта и истината между две църкви.

Прославяме името на Бога на любовта за изобилните блага, дадени ни през изминалата година, която беше богата на инициативи и действия за Великата църква. Както винаги, всяко признание, насочено към нашата смирена личност, отразява достойнството на Вселенския престол, върховната институция на Православието и нацията.

В обръщението си Вселенският патриарх подчерта и глобалните конфликти, особено в Украйна и Близкия изток, призовавайки за повече усилия за насърчаване на мира и справедливостта.

Немислимо е да се говори за религиозна вяра, без да се обърне внимание на необходимостта религиите да насърчават мира. Истинската вяра в Бога включва мотиви за съдействие както за вътрешния, духовен, така и за външния, социален мир, за преодоляване на агресията и насилието. Миротворческите усилия на религиите днес са неделими от междурелигиозния диалог и сътрудничество за общото благо на човечеството.

Този новогодишен празник потвърди отново ангажимента на Вселенската патриаршия към мира, единството и духовното обновление на вярващите, подчертавайки нейната роля като светилник на православието и свидетел на глобалния диалог и помирението.

–––––––––––––

Източник: Orthodox Times

Posted in Новини, Новини от света, Християнство и политика

Вижте още: