В редакцията на сайта ни изпратиха клипче, на което мечка прегръща мъж, който прилича на монах и се държи приятелски с него, с въпрос: знаем ли къде се намира това място в България и дали е истина всичко това.
Краткото клипче се разпространява с надпис на руски език: „Манастир на св. първовърховни апостоли „Петър и Павел“ в България. Там служат един монах и една монахиня. Манастирът е в планината, няма никой друг. Една мечка постоянно идва при монаха и го прегръща. Снимала е монахинята“.
Решихме да потърсим информация за такава обител и се оказа, че единственият манастир в България, който отговаря на описанието, е Белочерковският манастир в Пловдивска епархия, където заедно с една монахиня живее известният старостилец и автор на зилотски съчинения архим. Йоан (Филипов).
Преди шест години излезе новина, че в този манастир са започнали да мироточат св. мощи, включително и такива на преп. Йоан Рилски, по повод на което Рилската св. обител направи специално изявление в сайта си със заглавие Мощите на преп. Йоан Рилски мироточат?!, в което казва дословно следното: „Категорично заявяваме, че частици от мощите на Рилския светец са предоставяни на храмове и манастири само с изричното разпореждане на Св. Синод на БПЦ, за което съответните църковни поделения би трябвало да разполагат с писмено удостоверение. Понеже такова не е издавано, подлагаме на съмнение дори автентичността на това, което в момента „мироточи“ край Бяла черква“.
По-късно, по свидетелство на очевидци, по време на богослужение започват да мироточат едновременно всички икони в храма, което разбираме от интервюто с архим. Йоан (Филипов) Мироточенето на св. мощи е милост Божия, знак за Божието благоволение.
В интернет и в социалните мрежи има много снимки на монаси в различни манастири, които си играят с мечета. Например манастирът Лепавина към Сръбската православна църква има много такива снимки в сайта си (тук), а дружбата на монаси с животните, дори и дивите, са описани в житията на светиите и са интересни за вярващите.
Изглежда, че ореолът на мнимата святост трябва да се поддържа, дори и с цената на една толкова очевидна (но не и за рускоезичния православен свят) фалшификация.
На видеото е сниман англоговорящ цивилен, а не монах. А мечката изглежда доста по-голяма от разпространената по нашите географски ширини българска кафява мечка. 🙂